ZNP zawiesza strajk!

Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o zawieszeniu strajku. Nie kończy on jednak protestu pedagogów.

W czwartek 25 kwietnia ZNP poinformowało, że strajk nauczycieli zostanie zawieszony w sobotę 27 kwietnia o godz. 6 rano. Nie oznacza jednak to, że się kończy. Nauczyciele wciąż domagają się od rządu realizacji swoich postulatów.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. Od tego dnia zajęcia dydaktyczne w szkołach się nie odbywają. W przypadku Ostrołęki szkoły były przez ten czas niemalże puste, wyjątkiem były przedszkola, w których było trochę więcej dzieci. W międzyczasie odbyły się egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny – mimo trudności związanych z brakiem pedagogów, którzy mogliby pracować w komisjach egzaminacyjnych.

Oto fragment oświadczenia prezesa ZNP Sławomira Broniarza w sprawie zawieszenia strajku:

„Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy! Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap.

Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem.

Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.”

W oświadczeniu prezes ZNP pisze też, że „w porozumieniu z samymi uczniami podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku”.

ZNP zapowiada organizację w czerwcu okrągłego stołu edukacji. Promować ma też swój program „Szkoła na szóstkę”, który zakłada m.in. wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych, zmniejszenie biurokracji w szkołach i wzrost wynagrodzeń nauczycieli oraz pracowników oświaty.

Sławomir Broniarz „daje czas” premierowi Polski do września na przedstawienie rozwiązań problemu.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
mieszkaniec Ostrołęki

Ale zrobiono ich w ”balona” wczorajszy protest pokazał twarze tych popierających , a dziś klapa wielu ma dość ZNP za to ,że skłóciło nauczycieli z uczniami i rodzicami.Jak oni teraz spojrzą w twarz swoim uczniom ,za tę kwalifikację do matur.

GIENIO

A GZIE ICH PROMOTORZY Z,,,,,,PO,,,,, >< ZABRAKŁO ARGUMENTÓW TO I WRZESIEŃ NIC NOWEGO NIE PRZYNIESIE

ares

Jak dla mnie ZNP to żelazna gwardia kiedyś sld, a teraz schetyny. Próbowali szantażować uczniów brakiem matury, ale rząd okazał się przygotowany i na taką ewentualność. Gratulacje dla Premiera za skuteczność, gdyby ustąpiłby tym szantażystom – nauczycielom, starciłby wielu wyborców. A tak wogóle, to strajkujący razem z ZNP nauczyciele z Solidarności, którzy mimo podpisania przez Solidarność porozumienia z rządem dalej szantażowali swoich uczniów, powinni się przenieść do ZNP, tam ich miejsce. Czy Solidarność nie może wykluczyć takich pomagierów broniarza i schetyny ze związku, nie dziwię się zasłużonym założycielom Solidarności oświatowej, że zwrócili legitymacje związkowe, gdy zorientowali się co wyprawają ich… Czytaj więcej »

Jarema

Czyli w wakacje nie strajkują… No tak dwumiesięczne wczasy na majorce już opłacone.

Ola

Koniec strajku wstydu i opciachu. Nareszcie!!!

Maro

Byłem pewny, że zawieszą strajk, gdy nie będą mogli grać maturami. Brawo rząd, brawo polski parlament.

John

Maturzyści, pamiętajcie, kto Wam pomógł, a kto wspierał tych co nie chcieli klasyfikować i dopuścić Was do egzaminu dojrzałości.