Zmiana czasu z zimowego na letni: kiedy?

Kiedy czeka nas zmiana czasu? Zegarki przestawimy w nocy z soboty (30.03.2019) na niedzielę (31.03.2019). Nie mamy dobrych informacji dla śpiochów: po zmianie czasu z zimowego na letni spać będziemy o godzinę krócej.

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. W tym roku odbędzie się to w nocy z 30 marca 2019 na 31 marca 2019. Zegarki trzeba przestawić o godz. 2.00 w nocy – wtedy ustawić wskazówki należy na godz. 3.00. Oznacza to, że spać będziemy godzinę krócej.

Niewykluczone, że to jedna z ostatnich zmian czasu, jaka nas czeka. Polski rząd chciałby skończyć ze zmianą czasu i pozostać przy czasie letnim. Zielone światło na takie posunięcie państwom członkowskim dał Parlament Europejski. Kraje Unii Europejskiej do końca 2020 roku będą musiały zdecydować, przy jakim czasie chcą pozostać. Te, które wybiorą czas letni ostatniej zmiany dokonają w marcu 2021 roku, te, które wskażą na zimowy, po raz ostatni wskazówki zegarków przestawią w październiku 2021 roku.

Podstawowym argumentem zwolenników zmiany czasu jest ten mówiący o oszczędnościach w zużyciu energii elektrycznej. Jej przeciwnicy wskazują, że więcej z niej problemów niż korzyści: chodzi im o zamieszanie powstające na skutek przesunięcia godziny do tyłu lub do przodu w takich branżach jak transport kolejowy czy transport lotniczy.

W Polsce pierwszy raz czas zmieniano w 1919 roku. Obecna zmiana czasu w naszym kraju obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.