Zespół Tańca Ludowego Ostrołęka uhonorowany, bo znakomity i nietuzinkowy

Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”, który niedawno świętował 35-lecie swojego istnienia, został laureatem XX edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego zostały wręczone po raz dwudziesty. Ich celem jest uhonorowanie pracy i talentu ludzi wybitnych, zaangażowanych w rozwój oraz promocję regionu.

W tym roku do Nagrody Marszałka zgłoszono 124 kandydatów, w tym 92 to osoby fizyczne, a 32 – zespoły czy stowarzyszenia. Tegorocznych laureatów jest dziesięciu. Podczas uroczystej gali każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz 10 tys. zł.

W gronie uhonorowanych znalazł się Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”.

Działa on nieprzerwanie od 1984 roku. Początkowo był to zespół dziecięcy, z czasem rozrósł się – powstała też grupa młodzieżowa, a od 2001 roku, istnieje w zespole grupa dorosłych – stworzyli ją rodzice dzieci tańczących i sympatycy zespołu.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. nagrody głównej na V Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Łowiczu – nagrody bardzo cennej, bo zdobytej w kategorii zespołów autentycznych za folklor Kurpi Zielonych i Białych.

Jednym z sukcesów było wystawienie „Wesela kurpiowskiego”, za które zespół na Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych otrzymał główną nagrodę. „Ostrołęka” jest też tematem kilku prac magisterskich i licencjackich – w których podkreślany jest ogromny wkład pracy wychowawczej kadry zespołu.

W czerwcu 2019 roku zespół obchodził 35-lecie istnienia, a w koncercie jubileuszowym wzięli również udział zespół i tancerze, którzy przygodę z zespołem skończyli przed laty. Choreografię do koncertu stworzyli Jerzy Białobrzewski (kierownik zespołu) i Alina Chalińska (kierownik organizacyjny i wychowawca), a opracowaniem muzycznym zajęła się Joanna Niska (na co dzień zajmująca się przygotowaniem muzycznym i wokalnym).

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
dalibskop@wp.pl

Brawo!

1
0
Przeczytaj komentarze i dołącz do dyskusjix
()
x