Zdjęcia ostrołęczanina pod Paryżem

Wystawę zdjęć Marka Kulikowskiego z Ostrołęki można obejrzeć… w jednej z miejscowości pod Paryżem.

W niedzielne popołudnie na rynku Genneviliers pod Paryżem i tarasie jednej z kawiarni odbyła się wystawa zdjęć ostrołęczanina Marka Kulikowskiego i wydrukowanych wierszy poety Antonio Barbosy Topy – Portugalczyka żyjącego we Francji. Zatytułowano ją „Expo Poetic” . Wiersze czytał sam autor i aktorzy miejscowego teatru.

Na pomysł połączenia zdjęć Kulikowskiego i poezji Portugalczyka wpadła lokalna moderatorka kultury i poetka Hadrya Zentou.

– Podczas wielu wizyt w fotograficznym atelier kolegi oglądała moje zdjęcia zrobione na atlantyckiej wyspie Île d’Yeu oraz podczas ubiegłorocznej podróży do Hiszpani, gdzie na andaluzyjskich plażach Tarify i Valdevaqueros zrobiłem sporo ciekawych zdjęć – powiedział nam Marek Kulikowski.

Klimat atlantyckich plaż, wysokich klifów, niezwykle malowniczych skał, wiatru, fal i zmieniającego się co chwilę oceanu, łodzi rybackich i rybaków według Hadrji Zentou idealnie ilustruje klimat i tematykę wierszy Antonio Barbosy Topa, którego tom wierszy „Partir sur les ailes du vent” („Ulecieć na skrzydłach wiatru”) ukazał się w marcu tego roku.

Jak mówi Kulikowski, od dziesięciu lat pokazuje on swoje zdjęcia w atelier i zakładzie fotograficznym w podparyskim mieście Gennewiliers u swojego przyjaciela Sławka Pierzaka, którego poznał kilkanaście lat temu. Miało to miejsce na zjeździe blogowiczów piszących w „Tygodniku Polityka” na blogu „Gotuj się”, znanego dziennikarza i znawcy kuchni oraz dobrego jedzenia Piotra Adamczewskiego.

To dzięki możliwości publikacji zdjęć na blogach „Polityki” zacząłem na poważnie zajmować się fotografią. Rozwój techniki cyfrowej i możliwość profesjonalnego drukowania własnych zdjęć spowodował, że zacząłem prezentować swoje zdjęcia na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Ostrołęczanin dodaje też, że dzięki wizytom u przyjaciela w Paryżu powstała wspólna wystawa z Romkiem Załuską w ostrołęckiej bibliotece przedstawiająca piękno Paryża.

Obecnie prezentowane zdjęcia stanowią jedynie część dużej wystawy i promocji wierszy Antonio Barbosa Topa , która odbędzie się na przełomie listopada i grudnia w Portugalskim Domu Kultury w Paryżu.

Zdjęcia Marka Kulikowskiego, które znalazły się na wystawie:

Zdjęcia z wystawy: