Załóż kolorowe skarpetki! Okaż akceptację dla osób z zespołem Downa!

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ostrołęce Światowy Dzień Zespołu Downa, który przypada 21 marca, jest obchodzony szczególnie, bo w tej placówce jest sporo dzieci właśnie z takim problemem.

21 marca to nie tylko pierwszy Dzień Wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. I nie jest przypadkowa data, bo osoby z taką diagnozą, w 21. parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch – wyjaśnia nauczycielka Joanna Potocka.

W tym roku, na niemal 120 podopiecznych Ośrodka, 10 dzieci jest z zespołem Downa.

Pracuję tu od sześciu lat, i ta grupa dzieci utrzymuje się na podobnym poziomie – dodaje Joanna Potocka.

A logopeda Monika Lenkiewicz tłumaczy, że dzieci z zespołem Downa potrzebują szczególnej opieki specjalistów, i to niemal od pierwszych chwil życia. W tym także logopedy:

Dzieci z zespołem Downa z reguły mają wąskie wargi, wysoko wysklepione podniebienie i zmniejszoną jamę ustną, przez co język wydaje się większy i wysuwa się poza jamę ustną, co przeszkadza w poprawnej artykulacji. Nie jest to standard, ale w zespole Downa cechy te są nasilone, a naszym celem jest to, by te dzieci były rozumiane przez najbliższe otoczenie.

W ocenie pani Lenkiewicz już na etapie noworodka powinna nastąpić konsultacja logopedyczna, by logopeda od razu mógł przystąpić do działania.

Najważniejsze jednak dla takich dzieci są: akceptacja i miłość. Bez miłości i akceptacji najbliższych żadna terapia nie przyniesie rewaluacyjnych wyników – podkreśla pani Lenkiewicz.

A więc akceptujmy, i przyłączajmy się do świętowania Światowego Dnia Zespołu Downa. Najprościej można to zrobić zakładając, na znak solidarności, kolorowe skarpetki nie od pary.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Maro

Cudowni Ludzie z dobrymi sercami , dobrze, że jesteście i uczycie nas – resztę prostej bezinteresownej miłości

Max

Fajna Szkoła, fajni ludzie. I nauczycielki z sercem dla Młodych, choć cierpliwości trzeba pewnie duuużo 😉