Za bestialskie zabicie psa. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce zakończyła postępowanie przygotowawcze prowadzone przeciwko Mieczysławowi Ch., podejrzanego o dokonanie przestępstwa z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt polegającego na zabiciu psa rasy „beagle” ze szczególnym okrucieństwem. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Ostrołęce.

Jak ustalono w toku dochodzenia: do zdarzenia doszło 12 czerwca 2019 roku w miejscowości Złota Góra gm. Łyse. Tego dnia, około godziny 17.00, Mieczysław Ch. przyjechał na swoją posesję, gdzie hodował kury. Po wejściu na jej teren wypuścił drób z kurnika. Po chwili na podwórko wbiegł pies sąsiada rasy „beagle” i zaczął ganiać kury. Podejrzany złapał psa, zaniósł go do pomieszczenia gospodarczego, gdzie zapiął psu na szyi łańcuch, którego drugi koniec przymocował do uchwytu w ścianie w taki sposób, że pies dotykał posadzki jedynie tylnymi łapami. W wyniku powieszenia doprowadził do uduszenia psa.

Mieczysław Ch. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, iż w przeszłości pies zagryzł mu siedem kur, a 12 czerwca pies wbiegł na jego posesję i ganiał kury. Wyjaśnił ponadto, iż właścicielowi psa wielokrotnie zwracał uwagę i prosił o pilnowanie psa, ten jednak nie reagował na jego prośby. Podejrzany wyraził skruchę.

Wobec podejrzanego zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe w wysokości 3 tys. zł.

Za zarzucany podejrzanemu czyn grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Pisaliśmy o tej sprawie: