Wystawa na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego. „Jeszcze rosną drzewa, które to widziały”

Fundacja Splot Pamięci przygotowała wystawę poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej związanym z Ostrołęką i powiatem ostrołęckim. Znajduje się ona na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.

Wystawę będzie obecna na skwerze do 18 grudnia.

„W 2020 roku minęło 80 lat od zbrodni katyńskiej – zbrodni ludobójstwa dokonanej przez funkcjonariuszy NKWD na tysiącach polskich oficerów, policjantów, strażników granicznych, nauczycieli, naukowców, prawników, urzędników. Byli wśród nich także ostrołęczanie, mieszkańcy kurpiowskich wiosek, osoby z sąsiedztwa.” – zwraca uwagę Fundacja Splot Pamięci.

Wystawa jest pierwszą próbą podsumowania i zaprezentowania w syntetycznym ujęciu grona ofiar zbrodni katyńskiej związanych z Ostrołęką i powiatem ostrołęckim. Chociaż hasło „Katyń” w powszechnej świadomości wywołuje skojarzenie z mężczyznami, na wystawie kilka historii katyńskich opowiadamy z perspektywy kobiet – matek, żon, sióstr, córek, które musiały zmierzyć się nie tylko ze stratą, ale często także z późniejszymi represjami.

Fundacja Splot Pamięci chce w 2021 roku, już po pandemii, udostępnić wystawę samorządom i instytucjom z całego powiatu ostrołęckiego. Zamierza też zorganizować spotkania, wykłady na temat zbrodni katyńskiej.