Wystawa, która łączy sztukę fotografii i kurpiowską sztukę ludową

Uroczyste otwarcie najnowszej wystawy w Muzuem Kultury Kurpiowskiej odbędzie się 26 czerwca o godz. 18.00. Warto zajrzeć w progi muzeum, bo zapowiada się dość niecodzienne wydarzenie.

Tak na wystawę zaprasza Maria Samsel, dyrektor Muzuem Kurpiowskiego w Ostrołęce: – Ogromną wrażliwość na piękno kurpiowskiego krajobrazu możemy dostrzec w prezentowanych fotografiach. Nie są one oczywistym komunikatem ani odwzorowaniem określonej rzeczywistości. Nie są też banalne ani nudne. Nie potrzebują podpisów i opisów, żeby działać na wyobraźnię oglądającego.

Ekspozycja podzielona jest na trzy części. I część nosi tytuł A na polu sosna… Bohaterami są drzewa pojedyncze oraz tworzące las. W tym przypadku fotografie nie są cyfrowym odwzorowaniem rzeczywistości, ale jej subiektywizacją. Kompozycja, światło utrwalone w odpowiedniej chwili stanowią wizualny nośnik idei autora. Podobnie jest z wycinankami Las współtworzącymi tę część wystawy. Twórczynie ludowe zawarły w nich symetrię, harmonię, rytmiczność. Postrzeganie otaczającej przyrody, a zwłaszcza lasu najlepiej oddają słowa jednej z Kurpianek ze Świdwiborka …mnie się tu podoba. W naszych stronach jest równo i tak zagajone, tak jakby umajone a w insych to tak smutno, nie ma lasów.

II część wystawy nosi tytuł Leciały zurazie… Odnosi się do świata zwierząt domowych i leśnych, fruwających, skaczących i pływających. Fotografie dopełniają ptaszki gufrowane umieszczane dla ozdoby u pułapu izby oraz wycinanki z ptakami. Podejście Kurpiów do świata zwierząt oddają słowa jednej z Kurpianek: Ładnych ptasków u nas dosyć jest. Wszystkie ptoski ładnie śpiewajo, jek ciepło. Jek ciepło to każdy się weseli… Gołąbki to ładnota, a grucą, łaziut, łaziut.

Tytuł III części wystawy Przy dolinie rzecka płynie… został także zaczerpnięty ze zbioru pieśni ks. Władysława Skierkowskiego. Zamieszczone zostały w niej fotografie rzek, stanowiących nieodłączny element kurpiowskiego krajobrazu. Strzeże ich św. Jan Nepomucen uwieczniony w rzeźbie pochodzącej ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej.