Wypadek w centrum Ostrołęki. Sprawcą 15-letni motorowerzysta

W czwartek 9 lipca po południu w centrum Ostrołęki doszło do kolizji. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale jego sprawca będzie odpowiadać przed sądem rodzinnym.

Zdarzenie miało miejsce na ul. Konopnickiej w Ostrołęce, około godz. 17.00.

– Motorowerem marki Keeway przemieszczał się 15-letni ostrołęczanin – relacjonuje Krzysztof Kolator z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. – Przed nim poruszał się osobowy Peugeot, którym kierował 69-letni mieszkaniec Ostrołęki.

Gdy kierowca Peugeota zamierzał zjechać na miejsce parkingowe, nastolatek uderzył w jego tył. Obaj uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi i nic im się nie stało.

Okazało się jednak, że nastoletni motorowerzysta nie posiada uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Stanie on więc przed sądem rodzinnym.

– Do kierowania motorowerem wymagane jest prawo jazdy kategorii AM. Może je uzyskać osoba, która ukończyła 14 lat, uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, odbyła kurs w ośrodku nauki jazdy, zdała egzamin państwowy i ma pisemna zgodę rodzica lub opiekuna prawnego – przypomina Krzysztof Kolator.

Kara za jazdę bez uprawnień może być dotkliwa. W przypadku spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym grzywna może wynieść od 20 do 5 000 złotych w postępowaniu sądowym.

Ponadto w przypadku chociażby drobnej kolizji kierującego motorowerem nie chroni polisa ubezpieczenia OC. Musi się on liczyć z pokryciem kosztów naprawy z własnych środków.