Wyjątkowy koncert w Ostrołęce w stulecie niepodległości

W niedzielę 6 października odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej „W stulecie niepodległości – w hołdzie Rzeczypospolitej”.

Zanim Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej zagra dla ostrołęczan, na placu przed kościołem Zbawiciela Świata w Ostrołęce odbędzie się musztra paradna (w wykonaniu Orkiestry) o godzinie 15.30.

Po pokazie musztry w świątyni będzie mieć miejsce koncert poświęcony ułanom z Ostrołęki i żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy 80 lat temu, w dniu 6 października 1939 roku, stoczyli bój pod Kockiem. Gdy koncert się skończy, odprawiona zostanie msza święta w intencji obrońców Ojczyzny.

5. Pułk Ułanów z Ostrołęki w trakcie wojny obronnej Polski w 1939 roku, zapisał chwalebną kartę w historii Wojska Polskiego. Ostrołęccy ułani po ciężkich bojach nad Narwią, po wypadzie na Prusy w dniach 2-3 września, bitwach pod Brokiem, Ostrowią Mazowiecką i Andrzejewem, wycofali się na wschód Polski.

Od czasu napadu Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku, żołnierze 5-go Pułku Ułanów walczyli z rosyjskim agresorem. Wojnę w obronie Ojczyzny ułani z Ostrołęki zakończyli w wielkiej bitwie pod Kockiem.

Ostatnia bitwa Wojska Polskiego, stoczona w dniach od 2 do 6 października 1939 pomiędzy oddziałami polskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga, a niemieckimi oddziałami IX Korpusu, była niezwykle zacięta i krwawa.

Ułani z Ostrołęki ramię w ramię z żołnierzami Korpusu Ochrony Pogranicza walczyli aż do 6 października 1939 roku. Współczesna Straż Graniczna jest dziedzicem chwały i tradycji przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej będzie hołdem oddanym obrońcom Ojczyzny z 1939 roku oraz wyrazem czci i pamięci dla wszystkich twórców niepodległej Ojczyzny, którzy w latach 1918 -1921 przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w swej tradycji nawiązuje do sławnej Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala. jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Z powodzeniem i uznaniem prezentuje się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr. Prezentuje muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową. Posiada w swoim repertuarze również muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne.

Na koncert zapraszają:

  • Jadwiga Nowicka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki
  • Wiesława Gałka, prezes Krajowego Koła Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich
  • ks. kan. Jan Świerad, proboszcz parafii pod wezwaniem Zbawiciela Świata w Ostrołęce
najnowszy najstarszy oceniany
wiesiołek
Gość
wiesiołek

Nareszcie coś porządnego. Wielkie brawa dla pomysłodawców i organizatorów, ktokolwiek by nimi był.

lidzia
Gość
lidzia

Zwalczane przez Kulika Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki robi coś fajnego no proszę i to bez łachy miasta

Ja1
Gość
Ja1

A miasto coś organizuje? Czy teraz możemy już liczyć tylko na stowarzyszenia? Dobrze że w tych stowarzyszeniach są ludzie którym rocznice i święta państwowe wciąż leżą na sercu, bo bez nich mogłoby być kiepsko w mieście. Wielkie brawa za inicjatywę