Wojskowe szkolenia nie tylko tylko w koszarach i na poligonach. Terytorialsi wychodzą w teren

Ponad siedem tysięcy Terytorialsów szkoliło się w miniony weekend (11-12 maja) na terenie dwunastu województw. W tym także żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Świeżaki” szkolą się w ramach szesnastodniowych szkoleń podstawowych, a żołnierze z co najmniej rocznym stażem – biorą udział w szkoleniach prowadzonych najczęściej na poligonach i trwających od 10 do 14 dni. Mazowieccy Terytorialsi z 5MBOT obecnie przygotowują się do wyjazdu na dwutygodniowe szkolenie zintegrowane, które na początku czerwca rozpocznie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Szkolenie to jest przeznaczone dla żołnierzy służących w ciechanowskim oraz komorowskim batalionie a także w samodzielnych kompaniach.

Terytorialsi też coraz częściej wychodzą z koszar i ćwiczą w terenie. Wśród zaplanowanych dla nich zadań jest m.in. rozpoznanie mostu i stacji kolejowej oraz patrolowanie.

Jak zaznacza kpt Piotr Dymek, dowódca ćwiczącej kompanii lekkiej piechoty: – Nasi żołnierze szkolą się po to by w razie potrzeby bronić lokalną społeczność, ważne jest więc by wychodzili poza teren koszar i ćwiczyli nie tylko w lasach i terenie górzystym, ale i w terenie zurbanizowanym.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w WOT służbę pełni blisko 20 tysięcy żołnierzy, ponad 1600 to żołnierze 5MBOT.