Wiesław Szczubełek: rzeki Narew i Pisa są unikalne. Dlaczego?

Co łączy Narew z rzekami Amazonką i Kongo? Jakie nowe gatunki ryb można spotkać w naszej rzece? O tym wszystkim opowiedział nam Wiesław Szczubełek.

Przy okazji poniedziałkowego (22 lipca) spotkania posła Arkadiusza Czartoryskiego z burmistrzem Nowogrodu i wicemarszałkiem województwa podlaskiego można było dowiedzieć się kilku ciekawostek o naszej rzece Narew. Mówił o nich wodniak Wiesław Szczubełek.

– Rzeki Narew i Pisa są unikalne w skali europejskiej, a nawet światowej jeżeli chodzi o ich ekosystem i ichtiofaunę – opowiadał Wiesław Szczubełek. – Narew jest jedną z kilku na świecie rzek anastomozujących.

Rzeka anastomozująca to taka, która płynie równocześnie wieloma korytami. Takich rzek na świcie jest niewiele: oprócz Narwi to m.in. Amazonka ze swoimi dopływami w Ameryce Południowej czy Kongo w Afryce.

– Woda w Narwi z roku na rok, systematycznie poprawia swój stan zarówno pod względem fizykochemicznym, jak i biologicznym, ekologicznym – dodał Wiesław Szczubełek.

Pojawiają się raki, gatunki ryb, których tu nie było przez 30 lat: brzana, koza, śliz, piskorz. One wymarły po zatruciu w 1978 roku i systematycznym truciu rzeki przez przemysł. Teraz wracają.

Narew to jednak nie tylko ryby…

– Nad tymi rzekami gniazdują setki tysięcy ptaków. Odcinek od Ostrołęki do Różana nigdy nie zamarza. Ze wszystkich zamarzniętych zimową porą akwenów te tysiące ptaków zlatuje tutaj, nad tę rzekę. Tu jest aż czarno od ptaków.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
wodniak

Pan Szczubełek chyba trochę odleciał z tą Amazonką a rzeki o wielu korytach czy starorzeczach to norma. Rozumiem, że okres ogórkowy ale żeby aż tak przy gościach i pośle.

Ola@gmail

Wiesław Szczubełek, Ostrołęcki wodniak i społecznik z prawdziwego zdarzenia, miło posłuchać. Powinien być być radnym. Niestety teraz w Ostrołęce nastał czas bolszewickich barbarzyńców.