Warsztaty lepienia wotywnych figur woskowych już 6 sierpnia w Brodowych Łąkach

Kurpiowskie Bractwo Bartne pragnie zaprosić mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego do udziału w programie wydarzeń związanych ze świętem Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia. Głównym punktem programu będą warsztaty lepienia wotywnych figur woskowych – tzw. „byśków”.

Warsztaty lepienia figur wotywnych – tzw. „byśków” odbędą się 6 sierpnia (czwartek) na placu przy kościele w Brodowych Łąkach.

Tradycja woskowych figurek wotywnych ma na Kurpiach długą historię. Ważnym świętem, podczas którego takie figury z wosku zabiera się do kościoła jako wotum przebłagalne, aby z nim trzykrotnie obejść wokół ołtarza, jest święto Przemienienia Pańskiego obchodzone właśnie 6 sierpnia.

W programie:
– od 8:00 do 14:00 – możliwość kupienia wyrobów pszczelarskich (miód pszczeli, świece z wosku pszczelego) oraz wyrobów z bursztynu pozyskanego na Kurpiach;
– 9:00; 10:15; 12:00 – msze święte;
– około godz. 13:00 (po mszy świętej i procesji) do 14:00 pokaz lepienia „byśków” i wchodzenia na drzewo bartne za pomocą „leziwa”; krótkie omówienie historii tradycji bartniczej na Kurpiach;
– po warsztatach przeniesiemy się nad rzekę Omulew, gdzie będzie można spróbować swoich sił w pływaniu czółnem kurpiowskim. Wieczorem będzie można ogrzać się przy ognisku.

Do włączenia się w lokalne obchody święta Przemienienia Pańskiego zapraszają: ks. Jerzy Ciak, Proboszcz Parafii w Brodowych Łąkach oraz Janusz Marzewski, Starosta Kurpiowskiego Bractwa Bartnego.


Ważne informacje
Warsztaty odbędą się na świeżym powietrzu (na placu przy kościele w Brodowych Łąkach). W celu przeciwdziałania i zapobiegania COVID-19 organizatorzy proszą uczestników wydarzenia o przestrzeganie następujących zasad sanitarnych i porządkowych:
– przed rozpoczęciem udziału w warsztatach uczestnicy zobowiązani są do zdezynfekowania rąk przy pomocy płynów dezynfekujących, które będą zapewnione na miejscu;
– uczestnicy zobowiązani są do zachowania bezpiecznej odległości od pozostałych osób;
– maseczki ochronne lub przyłbice uczestnicy zobowiązani są zapewnić sobie we własnym zakresie;
– osoby przebywające na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym oraz osoby, u których występują objawy infekcji proszone są o powstrzymanie się od udziału w wydarzeniu.