W środę Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

W środę 29 kwietnia, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Dachau, wypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ustanowiono w 2002 roku. Przypomina on o duchownych, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych: zwłaszcza nazizmu i komunizmu.

„Prawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta w czasie II wojny światowej – pisze Episkopat Polski – 29 kwietnia przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Dachau, gdzie niemieccy naziści zamordowali 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów.

(…) Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski.

Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.”

Obóz w Dachau wyzwolono 29 kwietnia 1945 roku. Zanim to się stało więzieni tam księża złożyli śluby: jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Duchowni do końca życia pielgrzymowali do Kalisza. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r.

Główne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego rozpoczęły się już we wtorek, 28 kwietnia, w Kaliszu. W środę są one kontynuowane.

Fot. Pixabay

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
koperta

Niedługo to kolejna Niedziela będzie symbolem Męczeństwa Pocztowego.