W Ostrołęce zapadł wyrok w sprawie okrutnego zabójstwa

Sąd Okręgowy w Ostrołęce 27 czerwca na skutek aktu oskarżenia wniesionego przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce wydał wyrok w sprawie okrutnego zabójstwa. Za winnych uznano Mariusza G. (33 l.) i Mateusza K. (28 l.). Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawę obszernie opisuje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Jej relacja z tego, do czego doszło w jednej ze wsi w gminie Pułtusk, jest wstrząsająca. Do zabójstwa miało dojść w grudniu 2010 roku na terenie działki rekreacyjnej we wsi Szygówek.

Mariusz G. i Mateusz K. zostali uznani przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce za winnych tego, że:

„działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia Pawła P. oraz ze szczególnym okrucieństwem wspólnie i w porozumieniu po uprzednim pozbawieniu wolności pokrzywdzonego dokonali jego pobicia, uderzając w okolice głowy i klatki piersiowej, powodując uraz nosa, złamanie kości twarzoczaszki – żuchwy po stronie lewej oraz liczne złamania żeber”.

Ponadto Mariusz G. przemocą doprowadził ofiarę do wykonania innej czynności seksualnej.

„Następnie leżącemu na podłodze Pawłowi P. włożyli do ust podpaskę, okręcili głowę taśmą, a następnie skrępowali ręce i nogi taśmą, założyli na głowę foliową torbę, zaciskając ją taśmą szczelnie wokół jego szyi, co skutkowało w konsekwencji zgonem pokrzywdzonego.”

Po wszystkim mężczyźni wynieśli ciało Pawła P. z domku, włożyli do uprzednio wykopanego dołu i zakopali je. Pomagała im Anna K., która dół oświetlała telefonem komórkowym.

„Sąd Okręgowy podzielił stanowisko Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce w przedmiocie wniosków o wymierzenie oskarżonym najwyższych kar pozbawienia wolności zaprezentowanych podczas mowy końcowej i za tak przypisany im czyn Mariuszowi G. wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności, Mateuszowi K. karę 25 lat pozbawienia wolności. Wobec każdego z nich Sąd orzekł pozbawienie praw publicznych na okres 10 lat.”

Kara nie ominęła też wspomnianą Annę K. Została uznana „za winną tego, że utrudniała prowadzenie postępowania karnego w ten sposób, że chcąc pomóc Mariuszowi G. i Mateuszowi K. w uniknięciu odpowiedzialności karnej za dokonanie zabójstwa Pawła P., pomagała wymienionym zacierać ślady popełnionego przestępstwa oraz nie udzieliła pomocy Pawłowi P. poprzez wezwanie lekarza do Pawła P., który wówczas znajdował się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia.”

Wymierzono jej karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat.

Wyrok nie jest prawomocny.