W niedzielę święcenie samochodów

W najbliższą niedzielę 21 lipca w kościołach w Ostrołęce odbędzie się święcenie pojazdów. Wkrótce obchodzić będziemy bowiem święto Św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących.

O Świętym Krzysztofie tak naprawdę niewiele wiadomo. Urodził się najprawdopodobniej w południowo-zachodniej część Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja). Zmarł śmiercią męczeńską ok. 250 roku, za panowania cesarza Trajana Decjusza.

Św. Krzysztof – dlaczego jest patronem kierowców i podróżujących

Znamy go głównie z… legend. Według podań ludowych miał być bardzo wysoki i niezwykle silny. Na stronie klasztoru w Ostrołęce czytamy zaś:

„Jedna z legend głosi, że przez wiele lat służył pogańskim możnym tego świata, a nawet szatanowi. Kiedy jednak zetknął się z nauką Chrystusa, przyjął chrzest.

Pokutując za swój grzeszny żywot, postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów idących ze wschodu do Ziemi Świętej. I tu zaczyna się najpiękniejsza część legendy o św. Krzysztofie. W trakcie jedne z przepraw, niosąc na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utopienia usłyszał głos:

Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa.”

Św. Krzysztof stał się patronem mostów, miast leżących nad rzekami, przewoźników, flisaków, biegaczy i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, a także dobrej śmierci. I oczywiście – kierowców.

Jego święto obchodzimy 25 lipca. Z tego powodu w niektórych parafiach święcone są pojazdy. Tak będzie m.in. w parafii św. Antoniego w Ostrołęce (klasztor). W niedzielę 21 lipca, po każdej mszy, zostaną poświęcone pojazdy zaparkowane przy bramie wyjazdowej z parkingu przy klasztorze.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Lati

Jadę ze swoją bryką. Nigdy nie wstydzę się prosić Boga o błogosławieństwo , choć wiem, że sam tez muszę jeździć jak normalny

Jerzy

To już tradycja w Ostrołęce, tak trzymać.

Parafianin

U Św. Franciszka też z pewnością będzie błogosławieństwo . Ks. Proboszcz wspomaga transportowców

January

Ciekawa tradycja, warto jednak zawsze chwilę pomodlić się przed podróżą