W niedzielę przysięgają terytorialsi. Kolejarze, komornik, dziennikarka… Także mieszkańcy powiatu

Najbliższa przysięga 5. Mazowieckiej Brygady OT odbędzie się wyjątkowo w Warszawie, w Olszynce Grochowskiej. W niedzielę 8 września weźmie z niej udział 160 terytorialsów, w tym 21 mieszkańców powiatu ostrołęckiego.

Ceremonia rozpocznie się o godz. 12:00 w miejscu corocznej rekonstrukcji Bitwy o Olszynką Grochowską, wzdłuż Alei Chwały. W miejscu symbolicznym, gdzie przed wielu laty, krew przelewali nasi przodkowie walczący z rosyjskim wrogiem w jednej z najkrwawszych bitew powstania listopadowego.

Przysięgę tego dnia złoży 160 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, w tym 26 kobiet.

Uroczystość będzie zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego zorganizowanego w ramach projektu Wakacje w WOT. Organizowane w okresie letnim 16-stki przyciągnęły głównie uczniów i studentów.

Najliczniejszą grupę wśród studentów stanowią osoby kształcące się na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz pielęgniarstwo, są również studenci prawa, rolnictwa, leśnictwa czy medycyny.

Wśród składających przysięgę będą także pracownicy administracyjni, pracownicy kolei, komornik, doradcy klienta, przedstawiciel handlowy, dziennikarka oraz prawnik.

Żołnierze zdobyli podstawowe umiejętności z zakresu szkolenia strzeleckiego, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej. Zakończeniem szkolenia, a zaraz jego podsumowaniem, była piątkowa pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i umiejętności zdobytych w ciągu 16- dni szkoleniowych.

Po złożeniu przysięgi żołnierze, dalszą służbę odbywać będą w batalionach rozmieszczonych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Płd.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Wera

A platfusy chcą likwidować Terytorialsów