„W Hołdzie Marynarzom i Ułanom Poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku”. Powstanie wielki pomnik

Wojsko, marynarze, ułani, służby mundurowe, a także przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych oraz kapłani i mieszkańcy gminy Rzekuń uczestniczyli 23 sierpnia w obchodach uroczystości „W Hołdzie Marynarzom i Ułanom Poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku”.

Wydarzenie rozpoczęło się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt, wprowadzenia pocztów sztandarowych do świątyni oraz uroczystej mszy św. Po nabożeństwie wręczone zostały odznaczenia. Następnie odbył się przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty na mogiłach poległych. Odczytano również Apel Pamięci i oddano salwę honorową

– Odznaczenia, kwiaty i pomniki wzniesione ku czci bohaterów, które znajdują się na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu to bardzo dużo w setną rocznicę upamiętniającą poległych marynarzy i ułanów, którzy zginęli na ziemi rzekuńskiej w 1920 roku. To jednak nie wszystko. Najważniejsza jest pamięć, o tych ludziach, którzy wiele lat temu walczyli na terenie Naszej Małej Ojczyzny. Oddawali za nas życie i przelewali krew – powiedział Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

Aby uczcić bohaterów władze gminy Rzekuń – podczas sobotniej sesji – zdecydowali o wzniesieniu wspólnego pomnika ku czci marynarzy i ułanów walczących na terenie gminy.

– To bardzo istotne, że my jako samorządowcy kadencji 2018-2023 podjęliśmy uchwałę o tym, że powstanie wielki pomnik, który upamiętni te niezwykle ważne wydarzenia, do jakich doszło na naszym terenie. Mam nadzieję, że razem z Radą Gminy, sołtysami oraz wspólnie z mieszkańcami wybierzemy miejsce, w którym powstanie ten pomnik. Tak, abyśmy mogli czcić pamięć bohaterów w sposób godny – powiedział Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

Przypomnijmy, że Gmina Rzekuń oraz Parafia za krzewienie patriotyzmu została uhonorowana jednym z najwyższych odznaczeń Ligi Morskiej i Rzecznej – Krzyżem Pro Mari Nostro.