W 189. rocznicę bitwy pod Ostrołęką delegacje złożyły kwiaty

Kwiaty pod Pomnikiem Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką i pod pomnikiem gen. Józefa Bema. Tak uczciliśmy 189. rocznicę bitwy pod Ostrołęką.

Została stoczona 26 maja 1831 roku. I była drugą co do wielkości bitwą Wojska Polskiego w okresie powstania listopadowego. Była to bitwa znana z efektownej szarży lekkokonnej baterii pod dowództwem Józefa Bema.

26 maja 1831 roku pod Ostrołęką doszło do starcia z głównymi siłami rosyjskimi feldm. I. Dybicza, które zaskoczyły Polaków szybkością marszu. Pierwszy atak przeważających sił rosyjskich zepchnął Brygadę Jazdy gen. Ludwika Bogusławskiego z pozycji obronnych wokół Ostrołęki. Podczas wycofywania nie zdołano wysadzić mostu na Narwi i piechota rosyjska przeszła na drugi brzeg rzeki, a ustawione działa na wysokim brzegu rozpoczęły morderczy ostrzał pozycji polskich zajmowanych w podmokłej dolinie nad Narwią

Od całkowitej klęski powstańców uchroniła szarża 4 baterii artylerii lekkokonnej podpułkownika Józefa Bema.

W wyniku starcia pomiędzy armią rosyjską a powstańcami obie strony poniosły dotkliwe straty. Ponad 5800 żołnierzy rosyjskich poniosło śmierć, bądź zostało rannych. Po stronie polskiej straty wyniosły 1800 zabitych, 2900 rannych i 1400 powstańców, którzy dostali się do niewoli.

Jednak nie straty były rzeczą najgorszą, a fakt, że Rosjanie przejęli inicjatywę wojenną.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Vorpath

Brawo dla tych którzy pamiętali.

xxx

Grupy historyczne uczestniczyły w mszy św w Sanktuarium św Antoniego, złozyły kwiaty pod pomnikiem Czwartaków, na grobach generała Kickiego i pułkownika Kochanowskiego.