Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki. Z odznakami i recitalem odznaczonego (zdjęcia i wideo)

W niedzielę 12 maja odbyła się wyjątkowa sesja Rady Miasta Ostrołęki. Nie podejmowano na niej uchwał, a celebrowano ważną rocznicę w historii miasta oraz doceniono osoby zasłużone dla Ostrołęki.

12 maja 1373 roku Ostrołęka otrzymała od księcia Mazowieckiego Siemowita III przywilej na wójtostwo. To najstarszy dokument traktujący o Ostrołęce, stąd tą datę uważa się w Ostrołęce za umowny moment nadania jej praw miejskich.

Co roku więc 12 maja odbywa się uroczysta sesja Rady Miasta. Zanim wszyscy zaszli do Ostrołęckiego Centrum Kultury, wpierw wzięli udział w mszy w intencji ostrołęczan, która odbyła się w farze.

Na sesji pojawili się m.in. senator Robert Mamątow, władze miasta i starostwa, radni, pracownicy ratusza i podległych mu jednostek, a także przedstawiciele służb i instytucji w mieście. Na początek minutą ciszy upamiętniono zmarłych radnych, ostrołęczan, a także śp. Franciszka Dziczka, urzędnika z ratusza w Ostrołęce, który zginął w tragicznych okolicznościach.

– Ostrołęka pisze swoją historię już przez 646 lat – mówił przewodniczący Rady Miasta Wojciech Zarzycki, który dodał, że tegoroczne święto miasta przeplata się z różnymi innymi rocznicami.

Za nami pierwsze pół roku Ostrołęki z nowym prezydentem i nową Radą. Mam nadzieję, że dobrze państwo oceniają obrany przez nas kierunek działania.

– Przed nami wiele pracy, przed nami trudne decyzje, ale mam nadzieję, że wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązania, które pomogą żyć naszym mieszkańcom w mieście przyjaznym, ekologicznym, w którym znajdą pracę i będą mogli spokojnie i dobrze żyć – mówił z kolei prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik.

Głównym punktem sesji było wręczenie przyznanych nie tak dawno odznak „Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki”. Nie otrzymali ich w tym dniu wszyscy: utytułowany biegacz, emerytowany pracownik ratusza Ryszard Ropiak dostanie ją podczas Półmaratonu Kurpiowskiego, a Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa – podczas świętowania swojego jubileuszu.

Na scenie OCK 12 maja odznaki odebrali: władze Spółdzielni Mieszkaniowej Parkowa, znany fotograf Adam Wołosz (którego koszulka zapewne wzbudziła zaciekawienie), kompozytor, dyrygent i wokalista Jakub Milewski, emerytowana nauczycielka, była radna Irena Nosek oraz trener siatkarzy Andrzej Dudziec.

– W swojej pracy kierowałam się zawsze miłością do dzieci, miłością do bliźnich – mówiła Irena Nosek.

Obecnej Radzie życzę podejmowania takich zadań, żeby, tak jak powiedział pan przewodniczący, spełniły się marzenia mieszkańców.

To nie był jednak koniec wyróżnień. Pośmiertnie wręczono akt mianowania na stopień pułkownika rodzinie śp. ppłk. Stanisława Grodzickiego. Odebrał go Bogdan Kleczkowski, ojciec wiceprezydenta miasta.

Stanisław Grodzicki urodził się w 1905 w Ostrołęce Stacji. To jedyny ostrołęczanin, którego królowa brytyjska Maria przyjęła na audiencję. Dowodził dwoma dywizjonami polskiego lotnictwa w Anglii podczas II wojny światowej. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, trzy razy Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi i angielskim najwyższym odznaczeniem lotniczym: Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym. Zginął w wypadku lotniczym podczas lotu służbowego z Niemiec do Anglii w 1946 roku.

Po wyróżnieniach osób zasłużonych dla miasta z recitalem wystąpił sam odznaczony, czyli Jakub Milewski.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystej sesji:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
miś

pusto coś na tej sali