„Ukradzione dzieciństwo” w Kadzidle. Wystawa o losach dzieci w międzywojniu i podczas wojny

„Ukradzione dzieciństwo” to tytuł wystawy o losach dzieci od czasów międzywojnia do zakończenia II wojny światowej. Można ją obejrzeć w Kadzidle.

Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Tak ją opisuje:

„(…) ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje, jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny.

Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę.

Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.”

Wystawę obejrzeć można w Centrum Kultury Kurpiowskiej, od 14 do 30 września, w dni powszednie w godzinach 9.00 do 14.00. Zaplanowano też jej uroczyste otwarcie – nastąpi ono w czwartek 17 września o godzinie 17.30, w Publicznej Bibliotece w Kadzidle. Wykład inauguracyjny wygłosi dr Tomasz Łabuszewski. Wstęp wolny.

Na wystawę zapraszają Instytut Pamięci Narodowej, wójt gminy Kadzidło, Publiczna Biblioteka w Kadzidle oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej.

Fot. Urząd Gminy Kadzidło