Uczniowie z II LO gościli w Niemczech. Nauka, integracje i przyjaźnie

W ramach projektu Erasmus uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce pojechali na tydzień do Niemiec. Zagraniczne wojaże trwały do 15 do 22 listopada, i uczestniczyło w nich dziesięcioro licealistów z klasy 1cp.

Tytuł projektu brzmi: Erasmus+ „Europe’s Eyes – Inspiration, Innovation, Integration”, a szkołą goszczącą młodzież Polski, Hiszpanii, Francji i Niemiec był Ludwig-Erhard-Berufskolleg w Paderborn.

Młodzież pracowała w grupach międzynarodowych i omawiała takie zagadnienia jak: „Europa – kiedyś i teraz”, „Najważniejsi politycy UE”, „Historia Unii Europejskiej” oraz „Co Europa znaczy dla Ciebie?”. Uczniowie mieli też okazję uczestniczenia w wybranych zajęciach lekcyjnych oraz możliwość obserwacji codziennego życia szkolnego w niemieckiej szkole.

Uczniowie mieszkali z rodzinami goszczącymi, dzięki czemu mogli usprawnić swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim. Był też czas na wycieczki – zwiedzili m.in. kopalnię węgla Zeche Zollverein w Essen, fabrykę Volkswagena, park krajobrazowy Bergparks Wilhelmshöhe w Kassel i muzeum komputerów HNF w Paderborn.

Mimo, że program pobytu był intensywny, nasi uczniowie wrócili zadowoleni. Chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach integracyjnych oraz projektowych. Poznali mnóstwo nowych osób i nawiązali przyjaźnie. Zdobyte doświadczenie z pewnością posłuży im w przyszłości – sumują koordynatorki projektu Agnieszka Młynarczyk i Sylwia Rochaczewska.