Uczcili pamięć policjantów z Ostrołęki i Dylewa, którzy polegli w walce z bolszewikami (zdjęcia)

Policjanci, harcerze, ale też mieszkańcy miasta oddali hołd policjantom z powiatu ostrołęckiego, którzy oddali życie w wojnie polsko-bolszewickiej.

Uroczystość miała miejscu na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. Tu znajduje się skromny pomnik poświęcony „Cichym bohaterom poległym w bitwie z bolszewikami”. Ci cisi bohaterowie to 27 policjantów z posterunków policji w Ostrołęce i Dylewie. Zginęli oni w walce z bolszewikami, w sierpniu 1920 roku. Na tablicy pomnika napisano, kto zadbał o takie uczczenie ich pamięci: „Koledzy policjanci 1920 – 1930”.

Nie zapomnieli o nich i współcześni funkcjonariusze – przedstawiciele Policji w Ostrołęce z komendantem Krzysztofem Szymańskim na czele wspólnie z harcerzami i mieszkańcami Ostrołęki oddali hołd poległym mundurowym.

„Dziesięć lat później w roku 1930 koledzy policjanci upamiętnili cichych bohaterów tablicą z Orłem Białym w koronie. Dziewięćdziesiąt lat po odsłonięciu tablicy nasi ostrołęccy policjanci w asyście harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej złożyli kwiaty i postanowili to miejsce przywrócić do pamięci” – pisze uczestniczący w wydarzeniu Rafał Wojciechowski.

Uroczystość na cmentarzu miała miejsce w Święto Policji 24 lipca. Przypomnijmy też, że w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku miała miejsce najważniejsza bitwa wojny polsko-bolszewickiej i jedna z najważniejszych w historii Europy – bitwa warszawska.

Fot. Facebook Rafał Wojciechowski