„Tu rozgrywał się los Warszawy. Ostrołęka 1920” – uroczyste odsłonięcie muralu 20 września

W najbliższą niedzielę, 20 września o godzinie 12:00, odbędzie się podsumowanie projektu i oficjalne odsłonięcie muralu przy ul. Pileckiego 4A w Ostrołęce. Mural autorstwa ostrołęckich artystów Radosława Jastrzębskiego i Mateusza Wróblewskiego powstał w ramach projektu Fundacji Splot Pamięci pod nazwą „Tu rozgrywał się los Warszawy. Ostrołęka 1920″.

Fundacja Splot Pamięci serdecznie zaprasza na oficjalne odsłonięcie muralu historycznego upamiętniającego bitwę o Ostrołękę w sierpniu 1920 .Mural powstał na budynku przy ul. Pileckiego 4A w Ostrołęce (na ścianie skierowanej w stronę ul. Steyera).

Podczas oficjalnego zakończenia projektu pomysłodawcy opowiedzą o warstwie treściowej malowidła – o ukazanych, wybranych wydarzeniach i postaciach z historii miasta w sierpniu 1920.

Mural został zrealizowany w ramach projektu Fundacji Splot Pamięci pod nazwą „Tu rozgrywał się los Warszawy. Ostrołęka 1920”. Inicjatywa ma na celu upamiętnienie setnej rocznicy walk toczących się w dniach 2-6 sierpnia 1920 roku w rejonie Ostrołęki, która była jednym z ważnych punktów strategicznych obrony na linii Narwi i Bugu podczas wojny polsko-bolszewickiej. Tytuł projektu (a tym samym napis w centralnej części muralu) nawiązuje do felietonu opublikowanego 7 sierpnia 1920 w „Kurierze Porannym”, w którym podkreślono znaczenie przebiegu walk o Ostrołękę: „(…) znowu pod Ostrołęką, na Narwi, na Bugu, rozstrzyga się los Warszawy”.

Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości Niepodległa.