Trwa ostatnie wakacyjne szkolenie terytorialsów (zdjęcia)

Podciechanowskie Targonie znowu tętnią życiem. Od 24 sierpnia odbywa się na nich ostatnie już szkolenie ochotników do terytorialnej służby wojskowej w ramach projektu Wakacje w WOT.

W sobotę 24 sierpnia, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza otworzyła swoje koszary w Ciechanowie i w Siedlcach dla kolejnych ochotników do terytorialnej służby wojskowej.

Tego dnia powołano prawie 200 przyszłych adeptów żołnierskiego rzemiosła, z czego blisko 80% stanowią osoby, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem i obecnie odbywają oni 16-dniowe szkolenie podstawowe, na placu ćwiczeń taktycznych Targonie.

To już drugie szkolenie podstawowe w czasie wakacji. Pierwsze odbyło się na samym ich początku i przyciągnęło liczną grupę młodych ludzi, którzy w ten sposób rozpoczęli wakacyjną przygodę.

Drugi termin szkolenia w ramach projektu WOT, przypadający na koniec sierpnia, został wybrany nie bez kozery – głównie z myślą o studentach, którzy rok akademicki rozpoczną dopiero w październiku, a swój wolny czas chcieliby spożytkować w nieco inny sposób niż zwykle. Tak duże zainteresowanie służbą wojskową spowodowało, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 21 tysięcy żołnierzy.

Miniony weekend u Terytorialsów to nie tylko liczne powołania, ale także intensywne szkolenia rotacyjne w całym Rejonie Odpowiedzialności Brygady.

Łącznie w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT szkoliło się blisko 250 żołnierzy, natomiast w skali całego kraju szkolonych było aż 10 tysięcy Terytorialsów. Żołnierze podczas szkoleń realizowali m.in. marsze ubezpieczone, bytowanie w terenie przygodnym, elementy udzielania pierwszej pomocy oraz terenoznawstwa i taktyki a także zajęcia strzeleckie.