Tłumy w „Galerii Bezdomnej”. W tym roku bez drabiny z braku miejsca

Co to takiego „Galeria Bezdomna”? I kto wygrał konkurs fotograficzny INQBATOR 2019? – tego wszystkiego można było się dowiedzieć 12 października w Galerii Ostrołęka.

Ideę „Galerii Bezdomnej” wymyślili dwaj fotografowie: Tomasz Sikora i Andrzej Świetlik. Założeniem ich pomysłu było, by stworzyć miejsce, gdzie każdy może pokazać swoje prace. Akcja miała się rozgrywać w opuszczonych budynkach, by bez obaw można było wbić gwóźdź w ścianę czy przykleić taśmę. Założeniem było też, że każdy z autorów – na wernisaż tej jednodniowej wystawy, zaprasza swoich gości i przynosi swój poczęstunek.

Pomysł się przyjął. „Bezdomne” odbywają się już w wielu miastach, także poza granicami Polski. Poszerza się tez formuła tych wystaw. Bywa, że dotyczą już nie tylko fotografii, ale także rzeźb czy obrazów.

Pomysłodawca Tomasz Sikora często bywa na wernisażach takich wystaw. Zawsze wtedy życzy sobie, by była drabina malarska z której zaczyna poczęstunek od łyka alkoholu prosto z butelki. Na tegorocznej ostrołęckiej „Bezdomnej” Tomasza Sikora nie gościł. Ale może to i dobrze, bo drabina już by się nigdzie nie zmieściła. Nie było też picia z butelki dla podtrzymania tradycji, ale poczęstunek był.

W tym roku zdjęcia zawisły w piwnicy Galerii Ostrołęka. Biorąc pod uwagę ilość autorów i gości, pomieszczenia te okazały o wiele za skromne.

Kto wygrał konkurs fotograficzny INQBATOR 2019? Wyniki obwieściła Jolanta Góralska.

W kategorii „Spektakle teatralne” pierwszą nagrodę zdobyła Kinga Skalik, drugą – Katarzyna Falkowska, a trzecią Sylwia Larkiewicz. W kategorii tej przyznano także wyróżnienie dla Jakuba Mrowińskiego.

W kategorii „Wokół festiwalu”kolejne kolejne miejsca wywalczyli: Katarzyna Falkowska, Kinga Skalik i Bożena Grabowska.

Weredyk sformułowało jury w składzie: Tomasz Mościcki (przewodniczący), Zenon Kowalczyk – grafik i Jolanta Góralska – fotograf. Do oceny jurorzy mieli 116 zdjęć 15 autorów.