Tężnia w Rzekuniu z kasą od Mazowsza. Wójt zdradził kolejne plany

Około 3 mln zł – tyle ma kosztować tężnia solankowa w centrum Rzekunia. Podpisano umowę na jej dofinansowanie. Ma być częścią większego projektu.

Na tężnię w Rzekuniu samorząd województwa mazowieckiego da 1,8 mln zł. W tej sprawie w piątek 13 września podpisano w Urzędzie Gminy umowę.

Tężnia znajdzie się w centrum miejscowości. Obok niej powstanie fontanna gejzerowa i miejsce do rekreacji dla osób starszych i dzieci.

– Jesteśmy po ogromnym wrażeniem samego projektu, pomysłu, żeby coś takiego tutaj powstało, ale również tego, że to jest szerszy pomysł – mówiła członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Orzełowska.

O tej szerszej perspektywie mówił wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak:

– Czy warto jest w takiej małej miejscowości budować tak duży obiekt? Myślę, że warto z tego względu, że nasza gmina jest gminą specyficzną, podmiejską.

Z tężni mają korzystać ostrołęczanie i mieszkańcy sąsiednich gmin. Jest przygotowywany więc projekt budowy ścieżki pieszo-rowerowej, tzw. czarnej dróżki, która łączy miasto z Rzekuniem.

– Od strony miasta Ostrołęki powstanie Multicentrum, z drugiej strony będzie można przespacerować się do Rzekunia.

Będzie zrobiony pieszy trakt w stronę cmentarza i całość zakończy się właśnie tężnią solankową.

Dodajmy, że nie tylko samorząd województwa mazowieckiego dołożył do tężni w Rzekuniu. 250 tys. zł (a być może i trochę więcej) da miasto. Pomoc finansową dla inwestycji zadeklarował też starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł (jeśli oczywiście Rada Powiatu się zgodzi).