Terytorialsi z Mazowsza pilnie wezwani do jednostek

Zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej zaangażowanie wojska we wsparcie walki z koronawirusem zostanie zwiększone do ponad 20 tys. żołnierzy. Dużą część z nich będą stanowić żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym 5 Mazowieckiej Brygady OT.

W piątek 30 października wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym również mazowieccy terytorialsi, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymali powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Wszystko przez wzrost zakażeń koronawirusem. Terytorialsi otrzymają też silniejsze wsparcie od Wojsk Operacyjnych.

Terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali, gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu, obecnie żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT zadania te wykonują w 8 szpitalach. WOT skieruje też żołnierzy do wszystkich funkcjonujących punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa. Obecnie na terenie północnego Mazowsza, terytorialsi pobierają wymazy w trzech lokalizacjach: Warszawie, Wołominie oraz Żurominie a także wspierają 9 punktów wymazowych.

Znacznie wzrośnie liczba samodzielnych punktów „test&GO”, które jak wykazały dotychczasowe doświadczenia pozwalają na pobieranie wymazów od bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. Równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamienić się w centra szczepień.

Kolejnym obszarem, który zaangażuje zdecydowanie większą liczbę żołnierzy niż dotychczas, będzie budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. Oprócz bezpośredniego wsparcia w zakresie logistycznym, gdzie będą mogły być delegowane siły z jednostek specjalistycznych wojsk operacyjnych, żołnierze WOT zapewnią i utrzymają zasilanie awaryjne z wykorzystaniem elektrowni polowych o dużej mocy.

Znaczący wzrost zaangażowania wojska będzie również na kierunku wsparcia Policji przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym. Obecnie zaangażowanie 5 MBOT w te zadania utrzymuje się na poziomie ok. 50 żołnierzy każdego dnia. Ze względu na coraz większą liczbę osób przebywających w kwarantannie musi również zwiększyć się liczba patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Obecnie żołnierze 5 Brygady wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale rozpatrywane są scenariusze wsparcia realizacji tych zadań samodzielnie przez żołnierzy WOT, w miastach i aglomeracjach, gdzie liczba osób izolowanych będzie największa.

Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania wymienione powyżej, w WOT na szeroką skalę będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych.

Na chwilę obecną WOT dysponuje 2159 żołnierzami przeszkolonymi na poziomie kompetencji KPP oraz posiada ponad 500 żołnierzy przeszkolonych z pobierania wymazów.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Zaniepokojony

Szanowni państwo wyjaśniam skąd biorą się te protesty na ulicach polskich miast. To wszystko po to aby przykryć afery byłego polityka PO pana nowaka. i tym demonstrantom tylko o to chodzi, co na szczęście szybko to odkrył i skontrował pan prezes Jarosław wicepremier

***** ***

Protesty są dlatego że PiS oszukał obywateli i próbuje ich ubezwłasnowolnić jak PZPR za czasów PRL.
Jak zapewne wszyscy widzieli redakcja wprowadziła cenzurę i usuwa z postów grafiki nie pasujące do linii przekazu „dobrej zmiany” PiS.

Czysty PRL może portal od razu zmieni nazwę na TRYBUNA LUDU.
Będzie zdecydowanie lepiej pasować.

Ola

Niestety nie rozumiesz podstawowej różnicy : komuna PRL pozwalała na zabijanie dzieci, PiS choć nie jest doskonały w większości jest za życiem

Ola

z powodu

Ola2

Z powodu nieudolności PiSowskich aparatczyków Polacy umierają już setkami dziennie na COVID19.
W Polsce umierają kobiety w ciąży, ponieważ odmawia się im pomocy, aby chronić nienarodzone życie.
Matki niepełnosprawnych dzieci w rozpaczy zabijają dzieci i same popełniają samobójstwa, ponieważ po ich śmierci dziecko skazane jest na umieranie w nieludzkich warunkach.
Z powodu nagonki na osoby LGBT przez ********Dudę i resztę pisowskiej bandy zaszczuwane dzieci popełniają samobójstwa.
PiS nie zgadza się na walkę z katastrofą klimatyczną, która może doprowadzić do zagłady ludzkości.
PIS i jego zwolennicy macie krew na rękach. Niesiecie smierć a nie życie.

To jest Polska

I nawet bojówki, które kaczyński nasłał na protestujących nie zakłóciły tego pięknego zrywu polskiego społeczeństwa przeciwko rządowi, który chce z Polaków zrobić swoich niewolników.

TvS

Nie kłam jak TVN i gazeta wyborcza to jest zdjęcie z wczorajszego wiecu poparcia dla rządu. Żadni Polacy nie protestują. Dochodzi tylko codziennie do ataków na kościoły lewackich grup które chcą obalić demokratycznie wybrany rząd.

Janek

Jak ktoś chodzi i zaraża powinien ponieść karę , to prawo polskie nie pisowskie

Ola2

To dlaczego Szumowski jeszcze nie w więzieniu? Szumowski z pozytywnym wynikiem testu łaził po sklepach i rozsiał zarazę w Aninie.

Yeti

Ty już jesteś niewolnikiem własnej głupoty . Cieszysz się że ludzie zarażają siebie i bliskich ? Co za zaćmienie mózgownic!

Ola2

Protesty w maseczkach na wolnym powietrzu mają znikomy wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa. Najbardziej niebezpieczne jest przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli są do tego zatłoczone, nieszczęście gotowe. Rozsadnikiem wirusa stały się zatłoczone szkoły. Idioci z PiS zamiast zamknąć kościoły zamykają cmentarze.

Kurski mistrz propagandy

Znowu poplecznicy PiS z tego marnego portalu usunęli zdjęcie.

Ola2

co to się porobiło, żeby brakowało pielęgniarek z doświadczeniem do robienia triage’u. Tak to jest jak kasa idzie na 500+ i nikomu niepotrzebnych terytorialsów, a brakuje dla personelu medycznego.

Bemka

Ktos wie na jak długo zostali wezwani Ci Terytorialsi ?