Terytorialsi sumują rok. Na Mazowszu służy już ponad 2 tysiące

Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zakończyła rok 2019 z bilansem 6 szkoleń szesnastodniowych oraz 6 szkoleń wyrównawczych, dodatkowo w weekendy przeprowadzono 40 szkoleń indywidualnych, 18 specjalistycznych, oraz 3 zgrywające, które odbywały się co najmniej dwa dni w miesiącu. Odbyło się również 6 dwutygodniowych szkoleń zintegrowanych. W roku 2020, szkolenia rotacyjne rozpoczęły się już od stycznia, a w ostatni styczniowy weekend szkoliło się blisko 800 Terytorialsów 5 Brygady.

Rok 2020 to dla Mazowieckiej Brygady kolejny intensywny okres. W ostatni styczniowy weekend żołnierze wszystkich batalionów szkolili się w ramach szkoleń rotacyjnych. Realizowano zarówno szkolenia indywidualne czyli jak i specjalistyczne oraz zgrywające pododdziały.

Oprócz cały czas trwających szkoleń rotacyjnych, już niebawem odbędzie się także szkolenie zintegrowane, które będzie podsumowaniem pierwszego etapu szkolenia żołnierzy zegrzyńskiego batalionu lekkiej piechoty.

8 lutego natomiast odbędzie się pierwsze szkolenie podstawowe w 2020 roku, przeznaczone dla nowych ochotników zamieszkujących w rejonie odpowiedzialności Mazowieckiej Brygady. Osoby, które nie zdążyły złożyć dokumentów i załapać się na lutowy termin szkolenia będą miały szansę zrealizować je już w marcu, ponieważ 21 planowane jest dodatkowe powołanie do służby.

Mimo dużego ukompletowania Brygady, nadal prowadzony jest nabór ochotników do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej. Szczególnie pożądana grupa to osoby z uprawnieniami takimi jak prawo jazdy kategorii C oraz C+E, kucharze, ratownicy medyczni, mechanicy, elektromechanicy a także ślusarze.

Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy z czego ok. 1800 stanowią ochotnicy.