Terytorialsi od marca oddali prawie 5 tys. litrów krwi

Od początku epidemii koronawirusa, czyli od marca 2020 roku, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali ponad 376 litrów krwi.

Wiosną tego roku – podczas operacji „Odporna Wiosna”, związanej z walką z pandemią – żołnierze 5 Brygady odpowiedzieli na apel Narodowego Centrum Krwi i ruszyli do punktów pobrań, aby podzielić się krwią. W trakcie całej „Odpornej Wiosny” żołnierze oddali 178 litrów krwi.

Równie intensywny był okres wakacyjny, gdy – jak co roku – zapasy krwi znacząco topnieją. Z apelem do żołnierzy Wojska Polskiego o zgłaszanie się do punktów poboru i oddawanie krwi zwrócił się Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Jedną z ostatnich zbiórek krwi przeprowadzono 19 listopada w Siedlcach. Była to pierwsza akcja, inicjująca cykl systematycznych zbiórek krwi żołnierzy 53 batalionu lekkiej piechoty. Donacje będą odbywały się codziennie w niewielkich grupach, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa. Kolejna duża akcja honorowych krwiodawców z 5 MBOT odbędzie się 18 grudnia w Ząbkach.

Od marca 2020 r. w ramach operacji „Odporna Wiosna” oraz obecnie podczas operacji „Trwała Odporność” terytorialsi oddali już 4880 litrów krwi (10939 donacji).

Warto również wspomnieć, że żołnierze WOT – od początku powstania formacji – angażują się w akcje organizowane przez Narodowe Centrum Krwi.

Coraz więcej żołnierzy WOT – ozdrowieńców decyduje się też na oddanie osocza.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Heniutek

Żołnierze dziękujemy. Jesteście nam potrzebni, jesteśmy z Was dumni. Pozdrawiam serdecznie.

Normalny

z szacunkiem