Teren Policji w Pułtusku miejscem pochówku żołnierzy? Trwają prace IPN

Intensywne prace prowadzone są na parkingu Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Pracownicy IPN szukają miejsc pochówku żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z lat 40. i 50. XX wieku.

Od poniedziałku 29 czerwca na terenie parkingu Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku pracownicy biura poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej szukają możliwości wejścia do piwnic, które istniały w części budynku.

– Były miejscem, gdzie przetrzymywano osoby zatrzymane przez Urząd Bezpieczeństwa – informuje Milena Kopczyńska z Policji w Pułtusku.

O tym, że zwłoki były tu przewożone, świadczą zachowane fotografie z tamtego okresu, w tym Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”.

Do tej pory natrafiono na ślady dawnej architektury – pozostałości fundamentów znacznie starszych budowli niż ta obecnie wzniesiona.

– Na chwilę obecną na terenie, który został poddany badaniom, nie znaleziono miejsc pochówku żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z lat 40. i 50. XX wieku – dodaje Milena Kopczyńska.

Poszukiwania wciąż jednak trwają.