Tarcza branżowa. Kto i na jakie wsparcie może liczyć

– Znajdujemy się w decydującym momencie walki z koronawirusem. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarki. Rzeczywistość jest inna od wiosennej i dużo bardziej wymagająca – mówił premier Mateusz Morawiecki, który zaprezentował program wsparcia, jakie państwo udzieli przedsiębiorcom.

Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej z wtorku 27 października wsparciu w ramach Tarczy Branżowej, udzielanej poszczególnym sektorom. Towarzyszyli mu wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

– Znalezienie rozwiązania jest trudne. Wirus nie pozostawia nam wiele pola manewru. Jednak walczmy z całych sił i wszelkimi środkami, jakimi dysponuje państwo polskie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W ostatnich dniach rząd intensywnie pracował nad kolejnym planem pomocy dla gospodarki. Ponownie wesprzemy wszystkie przedsiębiorstwa i branże dotknięte przez kryzys.

Najbardziej z powodu epidemii i obostrzeń, jak mówił premier, cierpią m.in. takie branże jak gastronomia, rozrywka, fitness, handel na targowiskach. Dla nich rząd przygotował pomoc:

  • dla poszczególnych sektorów wprowadzamy zwolnienie ze składek ZUS za listopad
  • przedsiębiorcy otrzymają postojowe za listopad
  • bezzwrotne dotacje dla małych i mikrofirm w wysokości 5000 zł, które borykają się z problemami
  • zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą dla samorządów pochodzącą z budżetu państwa

Aby uzyskać wsparcie, przedsiębiorca musi wykazać, że osiągnie przychód mniejszy o 40% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

Premier dodał, że, jeżeli będzie to koniecznie, wsparcie będzie przedłużone.Program pomocy dotyczy 170 000 firm zatrudniających ponad 372 000 ludzi i ma wartość około 2 miliardów złotych.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
wypier@dalać

Jeb>>ać w du>>pę kaczopremiera który zamiast dbać o obywateli dba o zgromadzenie pedofili.