Tańce w deszczu i demobilizacja, czyli urodziny Muzeum Kurpiowskiego w Wachu

Te 10-lecie Zdziśka przywołało deszcz. I bardzo dobrze, bo na Kurpiach jak pada, to się tańcuje – żartowali sobie, wcale nie żartując, goście Laury i Zdzisława Bziukiewiczów, czyli właścicieli prywatnego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu.

Była prezentacja ekipy muzeum (Bziukiewiczów i ich czwórki dzieci), było gromkie „sto lat” dla wszystkich darczyńców oraz imienne podziękowania dla przyjaciół Muzeum Kurpiowskiego. Równie długo trwało witanie znamienitych gości: wicemarszałka Senatu RP Adama Bielana, posła Arkadiusza Czartoryskiego, starostę ostrołęckiego Stanisława Kubła, byłych i obecnych radnych sejmiku mazowieckiego: Marcina Grabowskiego, Mirosława Augustyniaka, Mariana Krupińskiego, włodarzy okolicznych miast i gmin, szefów lokalnych instytucji kultury….i wielu, wielu innych osób. Łatwiej chyba wymienić kogo nie było.

Gdy powitaniom nastał kres, Zdzisław Bziukiewicz zagaił: – Teraz możemy kwiaty i prezenty przyjmować. Tak też się stało. A kolejka chętnych do gratulowania gospodarzom była baaardzo długa.

Dekada funkcjonowania Muzeum Kurpiowskiego to czas gromadzenia wyjątkowych zbiorów związanych z materialną kulturą tego regionu. To czas warsztatów, lekcji muzealnych, działań edukacyjnych służących przechowaniu kurpiowskiego dziedzictwa i przekazaniu go przyszłym pokoleniom…” – Adam Bielan odczytał list gratulacyjny od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. I dodał od siebie, że jest naprawdę wzruszony widząc zbiory muzeum. – Szczególnie dzisiaj, gdy znajdują się osoby, które z lekceważeniem czy drwiną podchodzą do naszej tradycji i naszej kultury. To niesamowite, że potrafiliście zbudować tak dużą i piękną jednostkę kultury bez żadnych środków publicznych – powiedział.

A Zdzisław Bziukiewicz po swojemu skomentował: – Wach tak wielkiego człowiek chyba jeszcze nie widział. I wspomnę, że kiedyś Wach był największą gminą na Kurpiach, ale niestety w 31 roku XX wieku popadł w niewole kadzidlańską.

Poseł Arkadiusz Czartoryski przekazał na ręce gospodarzy… karabin (wzór 1777 produkowany we Francji w epoce napoleońskiej). – Państwo wiedzą, że jestem, a w zasadzie już byłem, bo właśnie oddaję karabin, rekonstruktorem epoki napoleońskiej, i ten karabin był ze mną na wszystkich istotnych 200. rocznicach wydarzeń z epoki napoleońskiej. W ten sposób zakończę swoją pasję, bo już nie będzie więcej 200. rocznic – powiedział. I wyjawił, że w kuluarach toczył dyskusję z wicemarszałkiem o możliwościach wsparcia muzeum.

Mam nadzieję, że ta dzisiejsza uroczystość sprawi, że uzyskacie prawdziwą instytucjonalną pomoc, bo robicie coś wspaniałego dla naszego regionu – stwierdził poseł Czartoryski.

A Bziukiewicz tuląc karabin podsumował: – Mam nadzieję, że jak już pan poseł będzie ministrem spraw wewnętrznych, że zniesie ten zaborczy zakaz i Kurpsie będą mogli legalnie broń nosić

Wisienką na torcie gratulacji był medal pamiątkowy Pro Mazovia. – Wasze zaangażowanie, wasza pracowitość, wasza pasja do kultury kurpiowskiej jest znana w całym województwie, a także w wielu zakątkach Europy. A że nie ma przyszłości bez przeszłości, samorząd województwa dziś wyróznił to muzeum największym odznaczeniem na Mazowszu, jakim jest medal pamiątkowy Pro Mazovia – powiedział przy tym Mirosław Augustyniak.

Były też wyróżnienia indywidualne, dyplomy uznania od marszałka Adama Struzika dla Zdzisława Bziukiewicza, Laury Bziukiewicz. Zbigniewa Janiszewskiego, Kazimierza Ścibka oraz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Wach.

A potem przyszedł czas na jadło i zabawę.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kurp

Bély Kurpśe z dźada-pradźada jï duzo gośćów z csłéj Polsky.

ares

Gratulacje dla Państwa Laury i Zdzisława Bziukiewiczów za efekty ich pracy, za wytrwałość i propagowanie kultury, wartości patriotycznych naszego regionu.

życzliwy

Pan poseł niech lepiej nie działa za wiele w tych kuluarach bo to muzeom niewiele przynosi pożytku. Na kampanii wyborczej lepiej by się skupił.

Gość

Gratulacje!

Dość Hipokryzji.

Ciekawe czy Bielan przyjedzie na jedenastolecie Muzeum Kurpiowskiego w Wachu jak się nie dostanie do parlamentu Europejskiego ?

Dość Hipokryzji.

Ciekawe czy Bielan przyjedzie na jedenastolecie Muzeum Kurpiowskiego w Wachu, jak nie dostanie się do parlamentu Europejskiego ?

Gość1

Prezes Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego OSE Stanisław Dudziec sam bez kolegów — słabe wsparcie. Siedzisz zgarbiony i rozmyślasz, jak i z kim wódy się napić a tu figa nie ma chętnych nikt nie stawia.