Tańce w deszczu i demobilizacja, czyli urodziny Muzeum Kurpiowskiego w Wachu

Te 10-lecie Zdziśka przywołało deszcz. I bardzo dobrze, bo na Kurpiach jak pada, to się tańcuje – żartowali sobie, wcale nie żartując, goście Laury i Zdzisława Bziukiewiczów, czyli właścicieli prywatnego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu.

Była prezentacja ekipy muzeum (Bziukiewiczów i ich czwórki dzieci), było gromkie „sto lat” dla wszystkich darczyńców oraz imienne podziękowania dla przyjaciół Muzeum Kurpiowskiego. Równie długo trwało witanie znamienitych gości: wicemarszałka Senatu RP Adama Bielana, posła Arkadiusza Czartoryskiego, starostę ostrołęckiego Stanisława Kubła, byłych i obecnych radnych sejmiku mazowieckiego: Marcina Grabowskiego, Mirosława Augustyniaka, Mariana Krupińskiego, włodarzy okolicznych miast i gmin, szefów lokalnych instytucji kultury….i wielu, wielu innych osób. Łatwiej chyba wymienić kogo nie było.

Gdy powitaniom nastał kres, Zdzisław Bziukiewicz zagaił: – Teraz możemy kwiaty i prezenty przyjmować. Tak też się stało. A kolejka chętnych do gratulowania gospodarzom była baaardzo długa.

Dekada funkcjonowania Muzeum Kurpiowskiego to czas gromadzenia wyjątkowych zbiorów związanych z materialną kulturą tego regionu. To czas warsztatów, lekcji muzealnych, działań edukacyjnych służących przechowaniu kurpiowskiego dziedzictwa i przekazaniu go przyszłym pokoleniom…” – Adam Bielan odczytał list gratulacyjny od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. I dodał od siebie, że jest naprawdę wzruszony widząc zbiory muzeum. – Szczególnie dzisiaj, gdy znajdują się osoby, które z lekceważeniem czy drwiną podchodzą do naszej tradycji i naszej kultury. To niesamowite, że potrafiliście zbudować tak dużą i piękną jednostkę kultury bez żadnych środków publicznych – powiedział.

A Zdzisław Bziukiewicz po swojemu skomentował: – Wach tak wielkiego człowiek chyba jeszcze nie widział. I wspomnę, że kiedyś Wach był największą gminą na Kurpiach, ale niestety w 31 roku XX wieku popadł w niewole kadzidlańską.

Poseł Arkadiusz Czartoryski przekazał na ręce gospodarzy… karabin (wzór 1777 produkowany we Francji w epoce napoleońskiej). – Państwo wiedzą, że jestem, a w zasadzie już byłem, bo właśnie oddaję karabin, rekonstruktorem epoki napoleońskiej, i ten karabin był ze mną na wszystkich istotnych 200. rocznicach wydarzeń z epoki napoleońskiej. W ten sposób zakończę swoją pasję, bo już nie będzie więcej 200. rocznic – powiedział. I wyjawił, że w kuluarach toczył dyskusję z wicemarszałkiem o możliwościach wsparcia muzeum.

Mam nadzieję, że ta dzisiejsza uroczystość sprawi, że uzyskacie prawdziwą instytucjonalną pomoc, bo robicie coś wspaniałego dla naszego regionu – stwierdził poseł Czartoryski.

A Bziukiewicz tuląc karabin podsumował: – Mam nadzieję, że jak już pan poseł będzie ministrem spraw wewnętrznych, że zniesie ten zaborczy zakaz i Kurpsie będą mogli legalnie broń nosić

Wisienką na torcie gratulacji był medal pamiątkowy Pro Mazovia. – Wasze zaangażowanie, wasza pracowitość, wasza pasja do kultury kurpiowskiej jest znana w całym województwie, a także w wielu zakątkach Europy. A że nie ma przyszłości bez przeszłości, samorząd województwa dziś wyróznił to muzeum największym odznaczeniem na Mazowszu, jakim jest medal pamiątkowy Pro Mazovia – powiedział przy tym Mirosław Augustyniak.

Były też wyróżnienia indywidualne, dyplomy uznania od marszałka Adama Struzika dla Zdzisława Bziukiewicza, Laury Bziukiewicz. Zbigniewa Janiszewskiego, Kazimierza Ścibka oraz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Wach.

A potem przyszedł czas na jadło i zabawę.

najnowszy najstarszy oceniany
Kurp
Gość
Kurp

Bély Kurpśe z dźada-pradźada jï duzo gośćów z csłéj Polsky.

ares
Gość
ares

Gratulacje dla Państwa Laury i Zdzisława Bziukiewiczów za efekty ich pracy, za wytrwałość i propagowanie kultury, wartości patriotycznych naszego regionu.

życzliwy
Gość
życzliwy

Pan poseł niech lepiej nie działa za wiele w tych kuluarach bo to muzeom niewiele przynosi pożytku. Na kampanii wyborczej lepiej by się skupił.

Gość
Gość
Gość

Gratulacje!

Dość Hipokryzji.
Gość
Dość Hipokryzji.

Ciekawe czy Bielan przyjedzie na jedenastolecie Muzeum Kurpiowskiego w Wachu jak się nie dostanie do parlamentu Europejskiego ?

Dość Hipokryzji.
Gość
Dość Hipokryzji.

Ciekawe czy Bielan przyjedzie na jedenastolecie Muzeum Kurpiowskiego w Wachu, jak nie dostanie się do parlamentu Europejskiego ?

Gość1
Gość
Gość1

Prezes Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego OSE Stanisław Dudziec sam bez kolegów — słabe wsparcie. Siedzisz zgarbiony i rozmyślasz, jak i z kim wódy się napić a tu figa nie ma chętnych nikt nie stawia.