Tak przysięgali Terytorialsi. Była to szczególna uroczystość

68 osób wypowiedziało słowa wojskowej przysięgi, a 52 Terytorialsów odebrało patenty podoficerskie – a wszystko to 23 lutego w jednostce wojskowej w Ciechanowie.

Była to szczególna uroczystość, ponieważ po raz pierwszy w historii 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, odbyła się promocja kadetów kursu podoficerskiego Sonda – kursu skierowanego wyłącznie do żołnierzy – ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Taki kurs trwa kilka miesięcy i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne, prowadzony przez podoficerów 5 MBOT, natomiast w koegzaminie końcowym uczestniczą przedstawiciele Centrum Szkolenia WOT z Torunia. Sam kurs trwał 35 dni szkoleniowych. Kandydaci na podoficerów przechodzą najpierw zajęcia instruktorsko – metodyczne, które kończy praktyczny test. Zdanie testu jest przepustką do części specjalistycznej. Duża część zajęć poświęcona jest przywództwu, by w pełni przygotować przyszłych podoficerów do roli dowódców sekcji.

Wśród nowych kaprali Obrony Terytorialnej znaleźli się także kpr. Janusz Marzewski oraz Mariusz Kubeł, mieszkańcy Ostrołęki, a tym samym żołnierze 52 blp z Komorowa.

68 osób (w tym 16 kobiet), które złożyły przysięgę, to głównie osoby młode, które postanowiły spędzić ferie zimowe ucząc się podstaw żołnierskiego rzemiosła bez konieczności przerywania nauki. Przysięga była ukoronowaniem ich 16 dniowego szkolenia, co jest zaledwie namiastką tego, co czeka ich w ciągu najbliższych trzech latach w WOT.

Wśród przysięgających było aż 10. mieszkańców powiatu ostrołęckiego w tym wyróżniona za osiągnięcie wysokich wyników podczas szkolenia – szer. Wiktoria Florek.

Obecnie w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej służy 2,100 żołnierzy, z czego ponad 1800 stanowią ochotnicy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Zapraszamy do obejrzenie naszej fotorelacji:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin

Czyli co? 5mbot ma 80% żołnierzy Wot Polska?
W Polsce służy ponad 20 tysięcy żołnierzy a nie ponad 2 tysiące jak pisze autorka….