Tak działała noclegownia dla bezdomnych prowadzona przez MOPR

Przy ul. Kołobrzeskiej w Ostrołęce mieści się noclegownia dla bezdomnych prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W 2019 roku schronienie w niej znalazło 73 mężczyzn. Niektórym bezdomnym udało się wyjść z bezdomności.

W noclegowni przy Kołobrzeskiej, którą uruchomiono w grudniu 2017 roku, może przebywać 30 osób. Korzystać z niej mogą tylko mężczyźni. Czynna jest 24h na dobę. Kilka interesujących informacji na jej temat można znaleźć w „Sprawozdaniu z działalności MOPR w Ostrołęce za 2019 r.”

I tak, w 2019 r. ze schronienia w noclegowni skorzystało 73 mężczyzn. 15 bezdomnych podjęło próbę usamodzielnienia się: 2 osoby powróciły do rodziny, 2 dzięki przejściu na emeryturę mogły wynająć stancję (1 udało się obejść bez pomocy noclegowni). 8 osób podjęło też pracę, dzięki czemu opuściły one noclegownię, stać je było na wynajęcie mieszkania. 3 inne osoby również próbowały się usamodzielnić, ale przez złą sytuację zdrowotną i wysokie długi musiały ponownie skorzystać z pomocy społecznej. 11 mężczyzn podjęło prace dorywcze.

„20 osób podjęło się leczenia u specjalistów między innymi: kardiologa, neurologa, psychiatry, urologa, okulisty, ortopedy, chirurga, chorób zakaźnych, laryngologa” – czytamy w sprawozdaniu MOPR. Bezdomność często wiąże się też z alkoholizmem, więc sporo osób kierowanych było na terapię uzależnień, mityngi AA.

Bezdomni brali udział w różnych imprezach na terenie miasta, byli obecni na pielgrzymkach i wycieczkach do Gietrzwałdu, Niepokalanowa, Medjugorie, Częstochowy, Torunia i Lichenia. Pomagali też w remontach mieszkań osób starszych i niepełnosprawnych, które były podopiecznymi MOPR w Ostrołęce.

Koszt prowadzenia noclegowni i wyposażenia jej w 2019 roku wyniósł 348 922,63 zł.

Dodajmy, że noclegownia prowadzi też swój profil na Facebooku:

Fot. Pixabay