Tadeusz Grec – trochę zapomniany wielki regionalista i pasjonat kurpiowszczyzny

Tadeusz Grec urodził się 2 grudnia 1933 roku w Obierwi, gm. Lelis. W tym roku kończy 87 lat.

To jeden z wielu założycieli Związku Kurpiów. Emerytowany nauczyciel, poeta ludowy i regionalista zaangażowany w upowszechnianie wiedzy o kulturze kurpiowskiej i ochronę dziedzictwa regionu. Jego działania ukierunkowane są głównie na ukazywanie wartości wynikających z kultury kurpiowskiej, realizację inicjatyw edukacyjnych i oświatowych związanych z wychowaniem młodego pokolenia i zachowaniem tożsamości regionu.

Od roku 2003 współpracuje z profesorem Jerzym Rubachem nad badaniem fonetyki mowy Kurpiów i stworzeniem zasad pisowni literackiego dialektu kurpiowskiego. Jego praca przyczyniła się do wydawania publikacji szerzących wiedzę o historii i dorobku regionu, takich jak: „Zasady pisowni literackiego dialektu kurpiowskiego”, „Ortografia dialektu kurpiowskiego”, „Słownik wybranych nazw i wyrażeń kurpiowskich”, „Kurpiowska koniugacja”, „Kurpiowska deklinacja”, „Kurpiowska ortografia”.

Tadeusz Grec jest czołowym regionalistą ziemi kurpiowskiej i orędownikiem umiłowania kurpiowskiej ojczyzny i ochrony jej dziedzictwa. Swoje zamiłowanie przekazywał dzieciom i młodzieży oraz dorosłym na licznie organizowanych spotkaniach organizowanych w placówkach oświatowych, domach kultury i bibliotekach.

Pisze piękne wiersze również w zapisie gwary kurpiowskiej.

Tekst i zdjęcia: Kurpie dla nas o nas, R.N.

5 3 głosów
Ocena artykułu
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Anna

Pan Tadeusz Grec jest wielkim miłośnikiem Kurpiowszczyzny i – jak sadzę- najpracowitszym badaczem dialektu, co ma ogromne znaczenie w edukacji regionalnej. Pisze, śpiewa, tworzy po kurpiowsku jak nikt inny! Doskonale, że pielęgnuje piękno mowy Kurpiów i utrwala w publikacjach.

Marek

To wielki człowiek naszego regionu. Trzeba dbać o takie diamenty naszej kultury kurpiowskiej.

Roman

Tak umiłował swoją małą ojczyznę, że tworzy dla niej wspaniałe rzeczy. Dba o poszanowanie tradycji i ocala od zapomnienia dobro naszej kurpiowskiej kultury. Dużo zdrowia Panie Tadeuszu.

Tre

Wspaniały człowiek, lokalny patriota

Jacek

Człowiek z wielkim sercem do Kurpi