Szpital w Ostrołęce z nowym tomografem. Sprzęt warty kilka milionów złotych

Tomograf dla szpitala w Ostrołęce został zakupiony dzięki środkom unijnym. Nowe urządzenie kosztowało prawie 4 mln zł.

Nowy tomograf zapewni szybką, bezpieczną i pewną diagnostykę pacjentów. Zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na redukcje o 82%  dawki promieniowania, jaką pacjent będzie musiał pochłonąć podczas badania, a także na podanie mniejszej ilości jodowych środków kontrastowych, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo pacjentów.

Jest to szczególnie ważne w przypadku pogorszenia stanu zdrowia chorych zarażonych COVID-19, bo daje szansę na ograniczenie dalszej ekspansji choroby – czytamy na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

­– Zakupiony do ostrołęckiego szpitala tomograf zapewni pacjentom nowoczesną i dokładną diagnostykę, bez nadmiernego obciążania ich organizmów promieniowaniem czy środkami kontrastującymi – zaznacza marszałek Adam Struzik.

– Zastosowana w nim technologia pozwala na przeprowadzenie badania bez nadmiernego obciążania organizmu pacjenta, co jest szczególnie istotne u chorych na COVID-19 – dodaje Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego. 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Tomografy trafią również do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz SP ZOZ w Lipsku.

Fot. Mazovia.pl