Szkolenie dla sołtysów i radnych. Nie zabraknie rozmów o inicjatywie lokalnej

We wtorek 6 października w Lelisie odbędzie szkolenie dla sołtysów i radnych. Pomysł i organizacja są efektem współpracy Kamila Stepnowskiego (radnego gminy Lelis, uczestnika Akademii Samorządowej) ze stowarzyszeniem Projektu Radomir z akcji Masz Głos.

Szkolenie jest adresowane głównie do radnych i sołtysów z powiatu ostrołęckiego. Jednak lokalni liderzy lub osoby chcące bliżej zapoznać się z działaniami w samorządzie (np. chcące w przyszłości ubiegać się o mandat zaufania publicznego) także mogą zgłaszać chęć uczestnictwa.

Szkolenie będzie się w Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu w Lelisie, ul. Szkolna 48, 6 października (wtorek), 9:00.  Całość poprowadzi prawnik Szymon Osowski, na co dzień związany z siecią obywatelską Watchdog Polska.

Wśród podejmowanych tematów nie zabraknie inicjatywy lokalnej; to jedno z narzędzi partycypacji społecznej, obok budżetu obywatelskiego czy funduszu sołeckiego. Inicjatywa lokalna wzmacnia współpracę władzy samorządowej z mieszkańcami, bo umożliwia realizację zadań publicznych na rzecz lokalnej społeczności. Mieszkańcy mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego, a po jego uwzględnieniu uczestniczyć w wykonywaniu tego zadania. Warto to wiedzieć, bo – mimo, że obowiązek przyjęcia uchwały o inicjatywie lokalnej nakłada na gminy ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wciąż w niektórych gminach nie została ona podjęta.

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/341880360503685/

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Marek

Tylko czy Radni lubią się szkolić!?

bezrad

Z Rzekunia nie muszą 😉 i tak za nich wójt podejmuje wszystkie decyzje 🙂

KFC..

Gdy zostaną przeszkoleni to sobie nie pozwolą na dyktaturę wójta.