Szkoła dla tych, co bujają w chmurach. Pierwsza taka w regionie

Technik awionik, technik mechanik lotniczy, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali – w takich zawodach będzie kształcić Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotnicze w Nagoszewie. Rekrutacja zaczyna się 13 maja

– Naszym głównym założeniem jest, w oparciu o kierunek technik awionik, kształcić pilotów, których na rynku teraz bardzo brakuje. Ścieżka kariery pilota zaczyna się od małych statków powietrznych, żeby potem być pilotem Boeinga 787 ’Dreamliner’, trzeba przejść kolejne etapy szkolenia, włącznie ze studiami wyższymi. Szkoła w Nagoszewie jest dobrym początkiem dla ludzi, którzy chcą swoja przyszłość oprzeć na lotnictwie. Nie zamykamy się przy tym na lotnictwo wojskowe, wręcz przeciwnie, chcemy podjąć współpracę z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie – wyjaśnia Jacek Jarmuła, emerytowany pułkownik, pilot wojskowy instruktor, który przez 25 lat szkolił pilotów samolotów odrzutowych i pilotów śmigłowcowych.

Nawiązana współpraca szkoły ze specjalistami z branży lotniczej gwarantuje wysoki poziom nauczania. Technikum ma też doskonałą bazę, i to nie tylko do nauczania teoretycznego, ale także praktycznego w klasopracowniach szkolnych i docelowo na lotnisku w Grądach.

Absolwenci będą mogli pracować na całym świcie, także na tym lotnisku w Monachium

Baza dydaktyczna będzie się mieścić w budynku szkoły w Nagoszewie. Atutem tej szkoły jest bliska odległość do lotniska Ośrodka Lotniczego w Grądach, które będą miejscem odbywania praktycznych szkoleń, zarówno pilotażowych jak i technicznych.

– Chcemy stworzyć możliwości, by każdy technik mechanik lotniczy po skończeniu szkoły, i zdaniu u nas matury, miał możliwość uzyskania licencji mechanika lotniczego Part-66, która będzie dawała mu uprawnienia do pracy w organizacjach lotniczych. Podstawą działalności naszej szkoły jest umożliwienie młodzieży uczącej się w klasie technik awionik przygotowanie do zdobycia licencji pilota PPL(a). Kluczowa jest przy tym ilość wylatanych godzin.

I my będziemy mogli to zapewnić osobom, które spełniały będą określone kryteria zdrowotne i psychofizyczne – podkreśla Jacek Jarmuła, który pełni funkcję zastępcy dyrektora szkoły.

W roku szkolnym 2019/20 Technikum oferuje cztery kierunki kształcenia. Szkoła dla najbliższego naboru będzie bezpłatna, jest też zapewnione 30 miejsc w bursie w Ostrowi Mazowieckiej.

– Zapewniamy, że osoby z tegorocznego naboru do końca edukacji nie będą płacić czesnego. Może się to jednak zmienić w przyszłości.

Technikum lotnicze uruchamiane w Nagoszewie jest nowością w regionie północno-wschodnim, gdzie podobnej szkoły próżno szukać. Najbliższe tego rodzaju są w Warszawie czy Ciechanowie, ale polskim zagłębiem szkolenia pilotów czy obsługi technicznej jest południowa i południowo-wschodnia część kraju. Tam są duże ośrodki tego typu m.in. w Świdniku, Mielcu i Rzeszowie.

Inicjatorem założenia szkoły i organem prowadzącym jest Mazowieckie Stowarzyszenie Pilotów we współpracy z Gminą Ostrów Mazowiecka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nauka ruszy 1 września 2019 roku.

Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotnicze w Nagoszewie swoją działalność edukacyjną ukierunkowało dla absolwentów klas ósmych szkoły podstawowej oraz trzecich klas gimnazjum. Placówka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy swoją karierę zawodową pragną związać
z lotnictwem, także dla dziewcząt.

Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są pod numerem tel. 797-365-665 lub adresem e-mail: sekretariat@technikumlotnicze.pl oraz na stronie internetowej www.technikumlotnicze.pl i facebooku

24 kwietnia (środa) o godz.12.00 w Urzędzie Gminy w Ostrowi Mazowieckiej (sala konferencyjna) przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 5 odbędzie się konferencja dotyczącą powstającego Technikum Lotniczego.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Max

Rewelacja. Brawo Pomysłodawcy!

Jakub

Strzał w dziesiątkę, powodzenia dla przyszłych słuchaczy??

Mama

Nie namawiam syna, by wybrał szkołę jaką bym ja chciała. Ale zachęcać będę, bo pomysł fantastyczny.

Mira

To naprawdę ciekawa inicjatywa. W naszym regionie takie cuda. Pomysłodawcy muszą być fantastycznymi ludźmi