Szczepionki przeciwko COVID-19. Dlaczego warto się zaszczepić? Kto w pierwszej kolejności?

Pod koniec grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Na początek objęto nimi tzw. grupę 0, czyli m.in. medyków. Wkrótce rozpocznie się rejestracja powszechnych szczepień. Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości?

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. W kolejnych etapach szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Dlaczego warto się zaszczepić?

  • zmniejszone ryzyko zachorowania na COVID-19 i skutków związanych z zakażeniem koronawirusa
  • w przypadku zachorowania łagodniejszy przebieg choroby i mniej powikłań

Powstała też mapa punktów szczepień – Punkty szczepień w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim: gdzie się zaszczepimy? Wszystkie przydatne i wiarygodne informacje na temat szczepienia przeciwko COVID-19 znajdziecie TUTAJ.

Fot. Pixabay

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
gość

Czekam z niecierpliwością na możliwość zaszczepienia ,nawet wyzdrowienie pozostawia wiele różnych uszkodzeń w organizmie ,wielu z moich znajomych niestety odeszło.

Zenek

Ja również czekam na swoją kolejność.
Bardzo zachęcam wszystkich do szczepień ponieważ dzięki szczepieniem się uodpornimy i będziemy silniejsi do walki z chorobą.
Proszę pamiętać o honorowych krwiodawcach ponieważ wiele im zawdzięczamy. Powinni być uprzywilejowani do szczepień.

Zosia

Nie mogę się doczekać swojej kolejki na szczepienie. Proszę sprawdzić i napisać czy w Ostrołęce mamy również celebrytow którzy się zaszczepił poza kolejnością.

Tomek

Ja również nie mogę się doczekać swojego szczepienia, ale nie przed 2023 rokiem, bo wtedy kończy się ostatni etap badań nad szczepionka i według prawa międzynarodowego do tego czasu podanie szczepionki jest eksperymentem medycznym.
A jak to przy eksperymencie nie mamy pewności co ile taka szczepionkę należy przyjąć. Według MZ szczepionka powinna być co roku, czyli zanim kolejka dojdzie do grupy wiekowej 40 lat to od nowa będzie trzeba szczepić grupę 0.

Konkretny

Tomku zostań w domku, możesz czekać.

Jan

Badania naukowe były i będą. Nikt na 100% nie może stwierdzić jak się będzie zachowywał KOVID – 19 tak jak wirus grypy. Odpowiedzialność jest ogromna.
Należy działać aby przeciwstawić się chorobie i ograniczyć jej skutki.
W tym przypadku należy słuchać opinii naukowców. A Rząd nikogo nie zmusza, masz wolną wolę w podejmowaniu decyzji. Twój wybór.
Ja zdecydowanie się szczepie ponieważ podjąłem taką decyzję i proszę zauważyć że mimo mojej decyzji Rząd gwarantuje w razie powikłań odszkodowanie.