Święto Wojska Polskiego w Ostrołęce. Msza w intencji Wojska (zdjęcia)

Czwartek 15 sierpnia to dwa święta: kościelnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i państwowego Wojska Polskiego. Z tej okazji w kościele pw. Zbawiciela Świata odbyła się uroczysta msza święta. Wzięli w niej udział nasi parlamentarzyści i samorządowcy.

Obchody miejskie Święta Wojska Polskiego swoją pierwszą odsłonę miały rano. Na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

O godz. 10.00 natomiast odbyła się msza św. w intencji Wojska Polskiego, na której pojawili się senator Robert Mamątow, poseł Arkadiusz Czartoryski i ostrołęccy samorządowcy z prezydentem miasta.

Święto obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. I do niej nawiązał w kazaniu proboszcz Jan Świerad:

– Gdzie byśmy byli, gdyby wtedy, w 1920 roku, wojnę przegrali? Gdyby bolszewicki sierp i młot pokonał polskiego, białego orła? Gdyby ziściły się bolszewickie zamierzenia? Gdzie byśmy się znaleźli nie tylko my, ale cała Europa?

Proboszcz przypomniał, że każde pokolenie „musi dobrze przerobić lekcję historycznej pamięci”. Wszystko po to, aby pamiętać m.in. o miłości do Ojczyzny czy wierności chrześcijańskiej tradycji.

W kazaniu Jan Świerad odniósł się także do czasów współczesnych. Mówił, że polskie społeczeństwo „nie potrzebuje liberalnych korepetytorów”.

– Nie potrzebujemy szukać mentorów dla naszej polskiej sprawy w europejskich instytucjach i stolicach.

Potrzebujemy pilnie jednego: uporządkowania polskich serc, powrotu do kultury społecznej solidarności.

Na koniec mszy delegacje złożyły kwiaty pod ołtarzem Matki Boskiej Częstochowskiej. Głos zabrał też przewodniczący Rady Miasta Wojciech Zarzycki:

Zachęcam państwa do oddania hołdu bohaterom, którzy przelewali krew, oddawali życie za naszą niepodległą, wolną Ojczyznę. Takich miejsc w Ostrołęce i okolicach jest wiele.

Hołd poległym oddali raz jeszcze senator Robert Mamątow wraz z małżonką Marią, poseł Arkadiusz Czartoryski i radny Ryszard Żukowski. Zapalili znicz pod pomnikiem ofiar terroru komunistycznego na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.

To nie koniec Święta Wojska Polskiego w Ostrołęce. O godz. 16.00, na scenie przy Kupcu, zagra dla ostrołęczan Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Max

Piękna uroczystość , dobre treściwe kazanie

Baleron

Chyba pierwszy raz kościół widział

John

W kościele jest miejsce dla wszystkich, każdy może zmieniać swoje życie, tylko musi uznać przykazania a nie swoją mądrość

Krak

Zgadzam się z Tobą, nie wolno nikogo przekreślać czy wywalać z kościoła . Ale ci co wyznają antychrześcijańską ideologię albo byli aktywistami czerwonych ugrupowań nie powinni pchać się do ołtarza, kapłani też nie mogą ich odrzucać ale promować i obściskiwać się z nimi publicznie nie powinni. To dezorientuje i gorszy tych, którzy za komuny cierpieli i byli wierni

Xxxx

Postkomunistom prowadzającym się z Żołnierzami w podeszłym wieku dedykuję: ,, A teraz ta ciżba moskiewskich zaprzańców, a teraz te same psubraty, z butami się pchają na groby powstańców. i wieńce im niosą i kwiaty”. M. Hemar

Gość

Postkomunistów tam nie widziałem…

Nazwa*

Przecież Łukasz był, były członek SLD, czyli były postkomunista, a więc podwójnie były komunista 😉

John

A ja widziałem, choć im jak i każdemu i sobie życzę nawrócenia

Miro

Dobrze, że było nas wielu na Mszy Św. Tak trzeba,modlitwa za tych co oddali życie za Ojczyznę to nasz obowiązek.

Jonasz

To i tak nie pomoże kłamczuchy

Maria

Te, Jonasz, ktoś wie o co ci chodzi?