Świątynie prawosławne w Ostrołęce

Większość ostrołęckich świątyń prawosławnych, zarówno jak i kościoły farny i pobernardyński, w cudowny sposób ocalały w wyniku zniszczeń pierwszej wojny światowej. Spłonęła jednak drewniana cerkiew 21 Muromskiego Pułku Piechoty.

W latach 1865-1915 władze carskie zezwoliły na wybudowanie na terenach zaboru rosyjskiego ponad 80 cerkwi prawosławnych. Wznoszono je zwykle przy garnizonach wojskowych. Bardzo często były to tzw. „cerkwie domowe”. Termin te oznacza, że lokowano je w pomieszczeniach adoptowanych do celów religijnych. Mogła to być np. szkoła, szpital, czy budynek mieszkalny.


www.chram.com.pl

Ostrołęka na przełomie XIX i XX wieku była miastem gęsto obsadzonym przez jednostki wojskowe. Stacjonował tu m.in. 21 Muromski Pułk Piechoty. Pierwszą drewnianą cerkiew dla żołnierzy tej jednostki wybudowano w 1889 roku przy Trakcie Łomżyńskim.

Ze względu na niewielkie wymiary świątyni wynikła konieczność wzniesienia nowej większej. Pułk zebrał na to 7 tysięcy rubli. Brakujące 38 tysięcy wydzielił skarb państwa. Władze miasta nieodpłatnie przekazały działkę pod budowę. 6 maja 1902 roku wmurowano kamień węgielny. Po upływie prawie 2,5 roku Cerkiew Przemienienia Pańskiego została wyświęcona.

Do nowej świątyni uczęszczali także żołnierze innych jednostek wojskowych, sztaby których mieściły się w Ostrołęce. Cerkiew dostępna była również dla niezbyt licznej grupy zwykłych prawosławnych wiernych. W 1911 roku w Ostrołęce i wszystkich pobliskich gminach mieszkało prawosławnych 727 osób, z czego w mieście – tylko 130.

Duży garnizon wojskowy ulokowany był także w Wojciechowicach. Był tam skoszarowany, m.in. 6 Głuchowski Pułk Dragonów. Pierwsza powstała tam cerkiew miała charakter domowy. Wzniesiono ją w budynku koszar. Pod koniec 1891 r.oku w obecności całego garnizonu świątynię wyświęcił dziekan łomżyński Arkadij Wozniesienskij. W 1893 roku oddano również drewnianą cerkiew garnizonową 22 Niżegorodzkiego Pułku Piechoty.

Krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej (prawdopodobnie w 1912 roku) w Wojciechowicach oddano murowaną Cerkiew pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Obecnie jest to Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Bożena

Ciekawy tekst! Mogę zapytać, kto jest jego autorem?