Stora Enso i Tetra Pak myślą o budowie nowej, dużej linii do recyklingu w Ostrołęce

Stora Enso i Tetra Pak łączą siły, aby zbadać możliwości budowy nowej, dużej linii do recyklingu zużytych opakowań po napojach w ostrołęckim zakładzie. Chcą w ten sposób w znacznie zwiększyć ich odzysk w Europie Środkowej i Wschodniej. Studium wykonalności ma dać odpowiedź, czy budowa jest zasadna.

Co zakłada cały projekt?

– Zakład Stora Enso w Ostrołęce rozwłókniałby zużyte opakowania kartonowe po napojach – informuje szefowa działu marketingu i komunikacji Stora Enso w Ostrołęce Agnieszka Stolarow. – Odseparowane w procesie włókna celulozowe będą wykorzystane jako surowiec do produkcji papieru. Firma Tetra Pak zabezpieczałaby recykling i ponowne wykorzystanie polimerów i aluminium, które będą przetwarzane przez dedykowanego partnera. W przypadku realizacji, roczna wydajność nowej linii do recyklingu wynosiłaby 50 000 ton UBC, co znacząco podniosłoby zdolność do recyklingu opakowań kartonowych po napojach w całej Europie. Obecnie w Europie współczynnik odzysku opakowań po napojach wynosi ok. 51%. W początkowej fazie zużyte opakowania kartonowe po napojach pochodziłyby z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

– Nowa linia byłaby kolejnym krokiem w obiegu materiałów opakowaniowych, pomagającym uczynić marki naszych klientów cyrkularnymi. Zużyte opakowania kartonowe po napojach są obecnie przetwarzane na szeroką skalę w Europie. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę na temat włókien i kartonu, aby propagować recykling i zbieranie kartonowych opakowań po napojach. W chwili obecnej nasz zakład w Ostrołęce poddaje recyklingowi odpady opakowaniowe z tektury falistej (OCC). Jesteśmy zainteresowani rozwojem obecnego, dobrze funkcjonującego systemu recyklingu i wykorzystywaniem do produkcji wysokiej jakości włókna z UBC – mówi Markku Luoto, Dyrektor Business Line Aseptic LPB & CKB w Stora Enso.

– Naszym priorytetem w zakresie stymulowania zbiórki i recyklingu zużytych opakowań kartonowych po napojach jest współpraca z partnerami w całym łańcuchu dostaw. Jesteśmy przekonani, że to partnerstwo pozwoli nam usprawnić infrastrukturę recyklingu w Europie i zwiększyć współczynnik recyklingu UBC w regionie. Dzięki tej synergii, będziemy w stanie przewodzić transformacji w zakresie zrównoważonego rozwoju i osiągnąć cel, którym jest niskowęglowa gospodarka obiegu zamkniętego – mówi Guillaume Latourrette, Dyrektor Zarządzający, Tetra Pak w Europie Wschodniej.

Wspomniane na początku studium wykonalności gotowe ma być za pół roku. Później firmy podejmą kolejne decyzje w sprawie projektu.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
ktoś musiał o to spytać

czy będzie bardziej śmierdziało?