Śmierdzący problem w gminie Młynarze. Czy osady ściekowe są bezpieczne? Wracamy do tematu

Czy osady ściekowe takie jak te, które znalazły się na polu w gminie Młynarze, niedaleko Ostrołęki są bezpieczne i można tu prowadzić uprawę? Poprosiliśmy o opinię w tej sprawie.

W piątek 7 sierpnia pisaliśmy o problemie mieszkańców wsi Rupin i Sieluń w gminie Młynarze, pow. makowski. Na pole znajdujące się na granicy miejscowości zrzucono osady ściekowe pochodzące z oczyszczalni z gminy Wyszków. Odpady bardzo brzydko pachniały, na co skarżyli się miejscowi. Ale to nie jedyna ich bolączka.

Zastanawiali się bowiem, czy na polu, na którym znalazły się tego typu osady, można prowadzić uprawę i czy plony będą bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy Krzysztofa Cząstkiewicza z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce:

– Osady ściekowe odpowiednio przygotowane i spełniające normy, o których pisałem wcześniej, są cennym materiałem polepszającym żyzność gleby, zastępującym np. obornik.

Rośliny uprawiane na gruntach, gdzie są prawidłowo stosowane osady ściekowe, są bezpieczne dla ludzi i zwierząt – dodaje.

Więcej na temat problemu mieszkańców gminy Młynarze przeczytacie tutaj: