Seniorzy o wizycie u Kulika: „Chojnowskiego zwolniono, bo śpiewał na konwencji PiS”

Po spotkaniu z prezydentem (12 lipca) seniorzy przyszli do naszej redakcji. Opowiedzieli, jak wyglądało to spotkanie. Z ich relacji wynika, że – delikatnie to ujmując – są zawiedzeni zarówno tym, co mówił prezydent Łukasz Kulik, jak i sposobem, w jaki z nimi dyskutowano.

Przypomnijmy: 12 lipca prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik – po wielu próbach – w końcu spotkał się z przedstawicielami słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dotyczyło ono przede wszystkim sprawy, która zbulwersowała wielu seniorów: zwolnienia dotychczasowego opiekuna OUTW, czyli Janusza Chojnowskiego.

Spotkanie w ratuszu odbywało się bez udziału mediów. O tym, co się na nim działo – opowiedzieli nam sami seniorzy. Prosili nas przy tym o zachowanie anonimowości, ponieważ obawiają się, że mogą stać się celem ataków.

Bo śpiewał na konwencji PiS

Na spotkanie z prezydentem Kulikiem przyszły 23 osoby z OUTW. Wstawiły się one, jako przedstawiciele Uniwersytetu, za zwolnionym pod koniec maja specjalistą ds. organizacyjnych Januszem Chojnowskim, który był od początku powstania OUTW. Wcześniej wystosowali do włodarza miasta w tej sprawie petycję – pozostała ona bez odpowiedzi. Po wielu staraniach udało im się spotkać z Łukaszem Kulikiem.

Seniorzy mieli usłyszeć od prezydenta, że Janusz Chojnowski został zwolniony, ponieważ … śpiewał na ubiegłorocznej konwencji PiS w Ostrołęce. I że sprawa jest już zamknięta.

– Konkretnie zapytałam pana prezydenta: z jakiego powodu został zwolniony pan Chojnowski?

Odpowiedział, że dlatego, że brał udział w konwencji PiS i śpiewał, bo urzędnik nie może być politycznie nastawiony.

Powiedziałam: panie prezydencie, jeśli sobie dobrze przypominam, to było przed pana prezydenturą, przed wyborami. Przecież możliwe, że dostał polecenie od swoich ówczesnych kierowników – tłumaczy ostrołęczanka.

– Sześć lat istnieliśmy, nie wtrącano się do nas, dawaliśmy sobie radę, maszyna chodziła – mówi ostrołęczanin będący w Uniwersytecie od samego początku. – Jak można działać wstecz? To nielogiczne. Ten człowiek nie spotkał się nigdy z nami, nie wysłuchał naszych opinii, tylko podejmuje decyzje.

Dyrektor OCK mówił co innego

Zwolnienie z powodu występu na konwencji PiS wprawiło uczestników spotkania w konsternację jeszcze z jednego powodu…

– Słyszałam od obecnego dyrektora OCK, jak wyraźnie powiedział na zakończeniu roku Uniwersytetu, że to nie ze względów politycznych został zwolniony pan Janusz, tylko ze względów organizacyjnych.

Inaczej twierdził dyrektor OCK, a co innego mówi prezydent.

Prezydent miał też powiedzieć, że OCK będzie szukać nowego pracownika, który zajmować się będzie sprawami OUTW. Ma został ogłoszony w tej sprawie konkurs. To zaskoczenie, bo przecież stanowisko Chojnowskiego zostało zlikwidowane. W domyśle: nie było ono potrzebne.

– Na Uniwersytecie nikogo pan Janusz nie wyszczególniał, że ktoś jest z PiS, a ktoś z PO. Byliśmy wszyscy równi. Politycznie do tego nie podchodzimy. Ja przyszedłem po to, żeby czegoś nauczyć, rozerwać się, żeby nie siedzieć samemu w domu – podsumowuje jeden z mężczyzn.

Co dalej z Uniwersytetem?

Seniorzy nie wiedzą też, jak będzie wyglądała przyszłość OUTW. Pojawiły się informacje, że uniwersytet być może stanie się stowarzyszeniem, ponieważ brakuje na jego działalność pieniędzy, a dzięki temu mógłby starać się o dodatkowe środki.

Wielu seniorom ten pomysł się nie podoba, obawiają się upolitycznienia Uniwersytetu, chcą funkcjonować na takich zasadach, jak dotychczas.

Na spotkaniu od prezydenta usłyszeli, że jednak Uniwersytet ma działać w ramach OCK (tak też napisano w oświadczeniu prezydenta po spotkaniu) i są na niego pieniądze, ale…

Jednocześnie prezydent zaraz mówił, że mimo tego, że będziecie w strukturach OCK, to załóżcie wśród siebie stowarzyszenie.

Długa, momentami nerwowa dyskusja

Seniorzy, z którymi rozmawialiśmy, czuli się potraktowani niepoważnie przez prezydenta. Jak przyznają zresztą, wymiana zdań z obu stron momentami była ostra.

– Poprzednio rozmawialiśmy z przewodniczącym Rady Miasta, inna była atmosfera – opowiadał jeden ze słuchaczy. – Nasze towarzystwo było trochę poddenerwowane, ale przewodniczący widocznie wie, jako nauczyciel, jak podchodzić do sprawy.

Tym bardziej ich zaskakuje postawa Łukasza Kulika, ponieważ spotkał się z nimi pierwszy raz. Z czego zresztą też nie są zadowoleni: przecież prezydentem jest już dobrych kilka miesięcy i nie znalazł do tej pory czasu dla słuchaczy.

Co najmniej raz czy dwa razy w roku prezydent Kotowski nas do siebie prosił, naradzaliśmy się, przedstawialiśmy swoje problemy – przypominają.

Łukasz Kulik podkreślił podczas spotkania, że pieniądze na OUTW są i że będzie dążyć do spełnienia swojej obietnicy przedwyborczej: obniżenia kosztów zajęć o 50 proc. (niektóre zajęcia są odpłatne). Nasi rozmówcy nie dają temu wiary, ale czekają, co będzie dalej.

Teraz czekamy na nowy rok szkolny. Jak Uniwersytet będzie źle funkcjonował, to rezygnuję – zapowiedział jeden z mieszkańców Ostrołęki.

Czy w jego ślad pójdą inni? – rodzi się pytanie.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jerzy

Drodzy słuchacze U.T.W co wy się spodziewacie od tego typu człowieka, on może w sklepie ogrodniczym sobie radził ale rządzić społeczeństwem Ostrołęki to zero, wszędzie bałagan, brud, zielsko po pas, inwestycje leżą, Centrum rozgrzebane choć ostatnio trochę się ruszyło, to co się dzieje na wałach to szkoda mówić. Drodzy Państwo głowa do góry i nie dawać się.

Gość.Gość

Wròciło stare. Jak to się mòwi niedaleko pada jabłko od jabłoni. Kiedyś zwalniano i szykanowano za przynależność do Solidarności.

Wybory

I dziadki załatwia kulika

kornik

REFERENDUM

Szczęśliwego

Nagrania de best

Olo

Kulik poniża ludzi, wywala z pracy. A co można spodziewać się po lewaku z SLD. Ostrołęka wybrała prezydenta, którego wstyd przedstawić gdzieś w Polsce.

Nazwa*

Kulki się nie boi bo Kamerka z długami za nim stoi 😉

Max

Byliście u przewodniczącego rady ? I w czym Wam pomógł ?

Nowy

No właśnie ? Klub Nasza Ostrołęka nigdy nie postawi się Kulikowi

WERA

No i chociaz do was dotarło kto wami rządzi
Pół Uniwersytetu III wieku glosowalo ns kulika.
A ile osób z tego uniwersytetu jeździło i moze nadal jeździ do Warszawy na manifestacje kodu?
Znacie sie to wiecie.I wy poszliscie do tego prezydenta bronic pana Chojnowskiego?
Spelnily się marzenia tych z
panstwa ktorzy 13 emeryture otrzymana od Pisu nazywa ochlapem -a nazywa -sama slyszalam – komuna wrocila.

Sk/mUTEK

skoro zwalnia się za udział w polityce to prezydent powinie być pierwszy do zwolnienia
skoro zwalnia się za udział w polityce polityków przegranej parii, to za kilka lat jak przegra wygrana partia, żeby nikt nie płakał.

Test

Test

Ktoś

Tylko że pan chojnowski żadnej polityki nie uprawiał. Wszystkich traktowal jednako

John

Seniorzy, pamiętajcie jak Was traktują. Niezależnie, czy jesteście lewicowi czy prawicowi. Osobom starszym należy się szacunek, po zachowaniu wobec Seniorów poznajemy kulturę człowieka!

B K

Panowie wróćcie Pana Janusza do pracy i nie mówcie ze to sprawa nie polityczna tylko finansowa

Komunista

No i nikt nie ma rady nadzorczej ogrodnika a stare go wykoncza

Rodzic

Niedługo w tym ock nic nie będzie

Krzyś

Ta władza w Ostrołęce to jakaś porażka. za takie głupoty zwalniać ludzi z prac….

Żeglarz z Mazur

No ludziska takiego sobie gościa wybraliście na prezydenta a to dopiero początek współczuje i jednocześnie gratuluje ze wyborców tak można ignorować

Gość

14 tyś seniorów jest w Ostrołęce. I dostali od prezydenta po gębie. Ma Was tam gdzie resztę ludzi – chocby pracowników UM czy petentów. Ot trafił się biednemu miastu „włodarz” 🙁 „Zapisze ” się w historii jak żaden poprzedni.

Nick

Ostrołęka sama tak wybrała. Zmiana była konieczna, bo PiS już się w Ostrołęce zużył, ale nie na tego pana.

Forest

Czas lemingów czyli czas bezmózgowia już dawno się skończył ale nie wiedzą o tym Ci są przyspawani do całej rodziny Telewizji TVN . Dobra rada wyłączcie tą lewacką niemiecką lewacką propagandę.Oni nie mają interesu życzyć nam dobrze.

Jan

Gruby wredniak w akcji.Załatwił Caritas ,teraz emerytów kto następny?

Sk/mUTEK

krótko
kto nie z n ami ten przeciwko niej
jeńców nie ma
zawsze była taka taktyka
komunistów i lewaków

KKKKKKK

I tak pozostanie.