Sarna… albinos! Trafiono na nią w Nadleśnictwie Giżycko

Na terenie Nadleśnictwa Giżycko żyje około 2 tys. saren. Jedna z nich jest wyjątkowa. To sarna albinos! Taka rodzi się raz na kilka lat, a jej odnalezienie jest bardzo trudne.

O niezwykłej sarnie z terenu Nadleśnictwa Giżycko wiedział jeden z miejscowych podleśniczych. Jak pisaliśmy na wstępie, taki okaz to rzadkość, więc ściągnął on do lasu fotografa, aby ten zrobił jej zdjęcia. Sfotografował ją Jan Olchówka, członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody.

Na stronie Nadleśnictwa Giżycko czytamy:

„Albinizm (bielactwo) to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały.

Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli.”

Co więcej, rozróżniamy albinosy prawdziwe, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu, a także albinosy częściowe, u których białe części ciała spowodowane brakiem melamin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała, oraz albinizm leucyjski – chodzi o częściową utratę barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: