Rzekuń. W hołdzie marynarzom i ułanom (zdjęcia i wideo)

Mieszkańcy gminy Rzekuń i ich goście oddali w niedzielę 18 sierpnia hołd marynarzom i ułanom, którzy polegli na ziemi rzekuńskiej w 1920 roku. Były msza święta, uroczystości na cmentarzu, a także inscenizacja historyczna.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział proboszcz rzekuńskiej parafii Jan Mrowca, proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce Jan Świerad, senator Robert Mamątow z małżonką Marią, samorząd gminny z wójtem Bartoszem Podolakiem na czele, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, szkół. Licznie stawili się też mieszkańcy, dla których ważna jest historia ich małej Ojczyzny.

Po mszy w intencji Ojczyzny w kościele w Rzekuniu przemaszerowano ulicą na cmentarz. Tam zmówiono modlitwę za poległych odbył się apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wieńce na mogiłach żołnierskich.

Po uroczystości na cmentarzu odbyła inscenizacja historyczna poświęcona wydarzeniom, które rozegrały się na ziemi rzekuńskiej w 1920 roku (artykuł na ten temat znajdziecie TUTAJ). Przerwał ją upadek jednego z koni. Jeźdźcowi – przynajmniej tak to wyglądało – nic się nie stało, jednak mocno ucierpiało zwierzę.

Po wszystkim zaproszono na pokazy kawaleryjskie, a najmłodszych – na zabawy ułańskie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: