„Rzeczpospolita utracona”. Niezwykła wystawa w „pałacyku” (zdjęcia)

Wystawę „Rzeczpospolita utracona” otwarto w piątek 8 listopada w „pałacyku”. Warto ją zobaczyć, aby uświadomić sobie, jak wiele Polska straciła w II wojnie światowej.

Wystawa „Rzeczpospolita utracona” podzielona jest na dwie części: pierwsza opowiada o milionach zabitych, druga – o grabieży i zniszczeniu skarbów narodowych, zabytków.

– Za trzy dni wielkie wydarzenie, wielkie święto narodowe, o którym zawsze musimy pamiętać i je godnie uczcić, dlatego dzisiaj spotykamy się w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego – powiedział na wstępie kierownik delegatury Marcin Grabowski.

O pamięć zaapelował też i poseł Arkadiusz Czartoryski. Namawiał wszystkich do tego, aby o wystawie powiedzieć znajomym, zaprosić do jej obejrzenia dzieci, młodzież i seniorów.

Ostrołęka jak w soczewce odbija tematykę tej wystawy: były z nami i te narody, i przesuwały się granice, i byliśmy na styku trzech granic w różnych zaborach, i też utraciliśmy wielkie dziedzictwo materialne, ponieważ znajdowały się tu cerkwie, synagogi – mówił poseł ziemi ostrołęckiej.

Arkadiusz Czartoryski mówił też o powstaniu, dzięki wysiłkom rządu, nowych muzeów w całym kraju:

– Wszystkie te muzea mają przypomnieć przy okazji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości o ogromnym dziedzictwie narodowym naszego państwa, społeczeństwa. To nie tylko historia narodu polskiego, ale też wielu narodów, które żyły obok nas.

Gościem specjalnym otwarcia wystawy był dr Dariusz Gałaszewski z IPN:

– Tak naprawdę dojdziecie do wniosku, oglądając tę wystawę, że ten tytuł „Rzeczpospolita utracona” jest trochę za miękki na to, co spotkało Polskę, naród Polski w czasie II wojny światowej.

To powinno się nazywać „Rzeczpospolita zgładzona”.

6 mln obywateli Polskich, w tym 3 mln żydowskich, zostało zabitych. Prawie 3 mln osób zostało wywiezionych na roboty do Niemiec (jak mówił, prawie 1,5 mln osób wywieziono na Wschód – red.). Prawie 200 tys. dzieci zostało zabranych do Niemiec i zgermanizowanych. Po 1945 roku wróciło 20% – opowiadał.

Sporo miejsca poświęcił też i grabieżom dokonywanych przez okupantów: cenne rzeczy kradli Niemcy, a te później były zabierane przez sowietów i wywożone na Wschód. Jak mówił, teraz – mimo wysiłków ministerstwa – nie jest łatwo cokolwiek odzyskać.

Wystawę będzie można oglądać do 19 listopada. Znajdziemy ją w głównym holu budynku przy ul. Fieldorfa „Nila” 15. Czynna będzie oczywiście w godzinach pracy urzędów mających swą siedzibę w „pałacyku”.

Wystawę zorganizował Instytut Pamięci Narodowej. jej autorem jest dr Tomasz Łabuszewski.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Booboo

Moja Pani Wójt jak zawsze pełna wdzięku ! Dumny mieszkaniec Olszewa Borek.. Brawo dla Pani !

zdziwiony

Pani GG samotna stoi, nikt nie chcial z Pania rozmawiac?

w-w

Kaziu pozdrawiam