Rusza kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami stanie 215 tys. młodych Polaków

3 lutego, na terenie całego kraju, startuje kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami będzie można spotkać żołnierzy w oliwkowych beretach i posłuchać ich opowieści o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rusza 3 lutego i potrwa do końca kwietnia. Obejmie ona ok. 215 tys. młodych Polaków. Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe.

W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu, przy powiatowych komisjach na terenie północnego Mazowsza pojawią się rekruterzy z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

3 lutego mazowieckich Terytorialsów będzie można spotkać przy komisjach wojskowych w Pułtusku oraz Łosicach, natomiast od 4 lutego także w Ostrołęce. W późniejszych terminach, dotrą także do Ciechanowa, Wyszkowa, Mińska Mazowieckiego, Siedlec i Warszawy.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowa liczebność formacji to 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach OT (po jednej w każdym województwie i dwie na terenie Mazowsza). Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.