Rozpoczęcie roku akademickiego OUTW. „Uniwersytet jest bardzo potrzebny” (zdjęcia)

Kolejny rok akademicki rozpoczął Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Inauguracja – choć inna niż poprzednie z powodu panującej epidemii koronawirusa – odbyła się w czwartek 1 października w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Inauguracja roku akademickiego Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęła się od występu chóru, ale też od minuty ciszy – w ten sposób uczczoną pamięć niedawno zmarłego wiceprzewodniczącego Rady Seniorów w Ostrołęce Mirosława Chełchowskiego, który był słuchaczem OUTW i działał w jego samorządzie.

O tym, że Uniwersytet cieszy się dużym powodzeniem, mówił prowadzący uroczystość Staszek Orłowski.

– Na przestrzeni 8 lat działalności Uniwersytetu zainteresowanie nim wykazało 526 osób – mówił. – Świadczy to o ogromnej potrzebie edukacji przez osoby dojrzałe, które nie pracując już zawodowo, mają czas na realizację swoich pasji i zainteresowań.

W chwili obecnej OUTW liczy 188 słuchaczy. W tym roku akademickim do ich grona dołączy 18 osób.

Słów zapewniających o potrzebie istnienia OUTW padało na sali więcej. Mówił o tym i wiceprezydent Ostrołęki Maciej Kleczkowski, i przewodniczący Rady Miasta Wojciech Zarzycki, którzy powitali starych i nowych słuchaczy.

– Brakowało nam państwa – przyznał z kolei dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski. – Uśmiechy, chwila rozmowy na ulicy pokazały, że zawiązała się więź między państwem a nami.

Głos zabrała także starościna OUTW Anna Staszewska:

– Uniwersytet jest bardzo potrzebny, w szczególności dla tych osób, którzy już sami zostali, bez drugiej połowy. Wszyscy niecierpliwi się i zastanawiali się, czy będzie inauguracja.

Witam państwa, a w dobie pandemii życzę dużo zdrowia – powiedziała do słuchaczy.

Uroczystość wyglądała nieco inaczej niż poprzednie. Jej program okrojono z powodu epidemii koronawirusa. Nie było zatem ślubowania ani wręczenia legitymacji na scenie. Po przemówieniach odbył się wykład inauguracyjny. Wygłosiła go Jolanta Góralska z Galerii Ostrołęka. Mówiła o „Roli sztuki w wychowaniu człowieka”. Potem w recitalu „Moje fascynacje” wystąpiła Małgorzata Lewińska.

A już niedługo słuchaczy OUTW czeka pierwsze spotkanie i wykład. Jego temat nie jest pewnie zbyt wielkim zaskoczeniem: COVID-19.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
senior

Ludzie ! trochę honoru. Szkoła z poprawkami, trzecia kobieta kochanka a pcha się na afisz uniwersytecki.